0′dan 100′e, 10 Adımda Pipo İçimi – Pipo Nasıl İçilir ?

Advertisment

“Neden pipo içilir ki?” isimli yazımızda pipo içmeyi “enstrüman çalmaya”, sigarayı ise bilgisayarda veya müzikçalarımızda müziği seçip “çal” tuşuna basmaya benzetmiştik. Bu benzetmemizin temelinde, günlük yaşamın hızlılığı kaynaklı, anlık ve çabuk bir şekilde haz alma isteğinin olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. En mütevazi hobilerimize veya zevk aldığımız basit aktivitelere bile vakit ayırmakta güçlük çekmemizin, şehir şartları, hayatın hızı ve karmaşası gibi faktörler ile alakalı olması oldukça üzücü. 1 dakikada hazırlanacak bir “çabuk kahve”, ya da balkona adım atıp yakacağımız sigaranın yanında, pipo içme deneyimi çoğumuzun gözüne hantal ve uzun sürecek bir aktivite olarak gelebiliyor. Zevklerimize vakit ayırma konusunda bonkör olmakta zorlandığımız bir gerçek. Ancak pipo, “birazcık zahmetli ancak sabırlı olunduğunda son derece tatmin edici ve ödüllendirici”.

Pipo içmek, tütün içmenin en eski yöntemi, dolayısıyla en “görmüş geçirmişi” olarak bilinmekte. Fakat günümüzde,düzenli olarak sigara içen insanlar tarafından “modası geçmiş ve ciddi uğraş gerektiren bir aktivite” olarak görülerek, bu bilgiye pek de dikkat edilmemekte.

Sitemizin esas prensiplerinden birisini yineleyeyim. Siz okurlarımızı pipo içmeye zorlama amacında değiliz. Kuralcı ve kitapsal bilgiler de vermeyeceğiz. Sitemiz sayesinde pipoyla tanışıp, bu kültürden / deneyimden hoşnut kaldığınızı, keyif aldığınızı görmeniz ve gelecekte de vakit ayırmak isteyecek olmanız yeterli.

Advertisment

0’dan 100’e pipo içme reçetemiz:

 1. Bir pipo bulun veya satın alın
  Dedenizin veya “entel dayınızın” çekmeceleri pipo bulmanız için doğru yer olabilir. (Dikkat! 2. el pipolar, bakımı doğru yapılmış ise “0 kilometre” pipodan daha değerli olabilir. Bu konya ileriki yazılarımızda değineceğiz.) Bulamadıysanız problem değil. Satın almak için www.pipomarket.com veya Eminönü’ndeki Şahin Pipo mağazası yeni pipo almak için en popüler 2 adres. Pipo satın almışken bir “bastırma aleti” (tamper) ve bir paket “temizleme cubuğu” da mutlaka alın. Bu 2 parça, birazdan anlatacağımız üzere lazım olacak.
 2. Pipo tütünü bulmak için çalışmalara başlayın
  Pipo tütünü malesef Türkiye’de çeşidin az olduğu bir tütün türü. (Pipo tütünleri ile ilgili ileriki konularda geniş bilgi bulacaksınız.) Tekel’lerden veya üzerinde “Tobacco Shop” yazan, güzel görünümlü vitrininde çoğunlukla pipoların sergilendiği, fakat aslında pipocuların pek bir işine yaramayan tütün satıcılarından bulabileceğiniz birkaç marka tütün yok değil. 
 3. Piponuzu doldurun
  Tütününüz ve piponuz var. Sıra geldi tütünü pipoya doldurmaya. Dünyada yaygın olarak uygulanan temel bir doldurma tekniğinden kısaca bahsedelim. (İleriki yazılarımızda pipo tütün tiplerine göre doldurma tekniklerini detaylı olarak inceleyeceğiz.) Öncelikle, tütünüzün içeceğiniz kadarını bir kağıdın üzerine ufalar gibi yaparak serpin, sertleşmiş ve yapışmış parçalarını / yapraklarını birbirinden ayrıştırın. Sonra tütünü oldukça “seyrek” bir şekilde piponuzun tütün deliğine doldurun ve piponuzun sağına-soluna tıkırdatarak yerçekimi kuvvetiyle tütünün piponuzun içine yerleşmesini sağlayın, ardından “çok hafifçe” tütün deliğinin 1/2′si dolana kadar bastırın. Sonrasında biraz daha tütünle tekrar doldurun, bu sefer yine hafif fakat az öncekinden daha kuvvetli bastırın. Piponuzun şu anda yaklaşık 2/3′ü dolu olmalı. Son kalan boşluğa da tütünüzden ekleyin biraz daha kuvvetli bastırarak tütün doldurma işlemini tamamlayın. Piponuzun hava akışını engelleyecek kadar yoğun ve sıkı doldurma yapmamalısınız. İşlem sonunda, dibinden yaktığınız kısma doğru artan yoğunlukta tütün yerleşmiş olmalı. Tepeden baş parmağınızla bastırdığınızda tütün hafif bir direnç göstermeli.
 4. Bastırma aletinizi (tamper’i) kullanın
  Piponuzu doldurduktan sonra, tütün deliğinden taşan tütünleri düzenlemek için bastırma aletinizden faydalanın ve piponuzun silme olarak tütün ile dolduğundan emin olun.
 5. Piponuzu yakın
  Piponuzu yakmak için her zaman kibrit veya bütan gazlı pipo çakmağı kullanın. 
  Kibrit kullanıyor iseniz yaktıktan sonra, sülfür kısmının yanıp havaya karışması için birkaç saniye bekleyin. Sonrasında ateşi tününün üzerinde, tamamının eşit olarak yanmasına dikkat ederek dairesel hareketlerle gezdirin. Bu sırada da piponuzdan yanmayı destekleyici, çok kuvvetli olmayan nefesler alın. Kibritin ateşi bittiğinde bastırma aletinizle tütünün yanan kısımlarını hafifçe ezin. Sonrasında aynı işlemi tütün düzgün bir şekilde yanana kadar devam ettirin. Tütünün türüne göre, ortalama 3-4 kibrit kullanmanız normaldir. Detaylı tütün tipleri incelememizde hangi tütünlerin kolay hangi tütünlerin zor yandığından bahsedeceğiz.
 6. Yavaş ve ritmik nefesler almaya başlayın
  Piponuzu yaktınız! Tebrikler. Ancak daha önce söylediğimiz gibi piponuz sizi ancak sabırlı olduğunuzda ödüllendirecek. Tütününüzün ateşini serin tutmaya özen göstermelisiniz. Hızlı ve kuvvetli çekeceğiniz nefesler ateşi harlayacak, ısısını artıracak ve piponuzun tadını acılaştırarak “dil ısırması” adını verdiğimiz durumu beraberinde getirecektir. Dil ısırması konusuna da ileriki yazılarımızda değiniyoruz.
 7. Bastırma aletinizi kullanmaktan, piponuzun sönmesine yol açmaktan ve piponuzu tekrar yakmaktan çekinmeyin
  Pipo içiminiz sırasında, sigarada olduğu gibi, tütün, yandıktan sonra yerini küle bırakacak. Kül seviyesi arttığında bastırma aletinizle, ateşin devamlılığı için bu külleri hafifçe ezmeniz gerekiyor. Ezme sırasında piponuz sönebilir. Bu normaldir. Tekrar yakmaktan çekinmeyin. Nasıl yakaağınızı biliyorsunuz.
 8. Tütünün, piponuzun iç çeperinde yandıktan sonra bıraktığı ve uzun vadede “caking” tabakasını oluşturacak karbon artığı durumuna dikkat edin
  Piponuzda en dipten en yukarıya eşit bir “caking” tabakası oluşturduğunuzdan emin olun. Bu tabakanın doğru oluşumu içim ritminiz ve piponuz yeniykenki içimlerinizin titizliği ile alakalı. Keyifli bir pipo deneyimi için de oldukça önemli. İleriki konularımızla caking terimine de yer veriyoruz.
 9. Rahatlayın ve keyif alın
  Dediğimiz gibi, pipo içmekte ilk ve tek amaç zevk almaktır. Tadını çıkarın.
 10. Temizlik
  İçtikten sonra pipoyu yeniden aynı keyifle içmek için temizlemelisiniz. Basitçe satın aldığınız temizleme çubukları kullanın. Pipo temizliği yazımızda her içimden sonra ve periyodik aralıklarla yapmanız gereken temizliklerden de bahsediyoruz.Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, İçerken Tütünü Bastırma, Nasıl Yapılır?, Pipo İçimi, Pipo ve Tütün Alışverişi, Pipoya Tütün Doldurma, Pipoyu Söndürmek, Pipoyu Yakma, Türkiye'de Pipo ve Pipo Tütünü, Tütün kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


7 × üç =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>