Alkol-Tuz Temizliği

Advertisment

Özellikle 2. el olan pipolarda kullanılır, amaç, önceden içilmiş tütünlerden kalan kokuyu ve katranı temizlemektir. Aynı şekilde, uzun zaman aromatik tür tütün içmek için kullandığınız bir pipo ile, oryantal tür tütünleri içmeye geçecekseniz de kullanılabilir. (Tütün türleri ile ilgili daha fazla bilgi için Pipo Tütünleri yazısına uğrayabilirsiniz.)

Advertisment

 1. Adım: Yeterli miktarda (50-100 Gr) tuz, ve alkol edinin. (Viski, kanyak,vodka veya saf alkol olabilir, rakı kullanmanızı önermem, anason kokusu fazla güçlü kaçabilir. Aynı şekilde, likör, şarap önermiyorum, Alkol oranı yüksek olmalı)
 2. Adım: Piponun kaba temizliğini yapın, gerekirse bir kazıyıcı(reamer) ile tütün haznesindeki fazla karbon tabakasını kazıyın, dikkatli olun, tahtayı kazımayın, pipoya zarar verebilirsiniz.

  Pipo Kazıyıcı(reamer); tütün haznesindeki karbon birikimini kazımak için kullanılır.

 3. Adım: Tütün haznesindeki fazla karbon tabakasını kazıdınız, tahtaya kadar dikkatlice geldiniz, şimdi piponun ağza gelen kısmından bir pipo temizleme çubuğu ittirin ve tütün haznesi dibindeki deliği tıkayın.
 4. Adım: Tütün haznesini silme tuz ile doldurun.
 5. Tütün haznesindeki tuz üzerine alkolu, dışarı taşırmadan dökün. Bu şekilde 45 dakika kadar bekletin.
 6. Temizleyin. (Yıkamadan temizleye çalışın, mümkünse peçete ile)
 7. Aynı işlemi tekrarlayın bu sefer sabaha kadar bekletin.
 8. Tekrar temizleyin, bu sefer biraz nemli silebilirsiniz. Piponuza kuruması için zaman verin, artık yeni bir pipo gibi içime hazırdır.

Tuzun beyazdan kahverengiye dönmesinden, ne kadar etkili çalıştığını anlayacaksınız. Bu işlemin piponuza hiçbir zararı olmadığını da eklemek isterim.

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Nasıl Yapılır?, Periyodik Genel Temizlik, Pipo Bakımı, Pipo ve Tütün Alışverişi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Alkol-Tuz Temizliği için 2 cevap

 1. Burak Demirci der ki:

  Merhaba. Tuz-alkol temizliği yaptım fakat piponun hazne kısmının tütün yolu tarafında kurumuş tuz kalmış sanırım. Ağızlık çok zor takılıyor, açıkçası kırıcam diyede çekiniyorum. 3-4 günde dinlendirdim pipoları. Pipoya zarar vermeden nasıl düzeltebilirim bu durumu?

  • İsmail Niyazi Aksoy der ki:

   Piponun içine alkol doldurun bir iki dakika bekletin. Pipo temizleme çubuğuyla deliği kurulayın. Büktüğünüz bir gazeteyi hazneye sokarak sıkı sıkı çevirin. Voila pipo hazır. Kurumasını bekleyin. Ağızlığın ağzına sabun sürerek pipoya yerleştirin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


6 + = onbeş

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>