Dil Yanması / Isırması (Tounge Bite)

Advertisment

Dil yanmasından bahsetmeden önce, konuyla ilgili iki yazıya göz atmanızı öneririm: Tütün Türleri ve Ağız Kimyası.

Dil Yanması, hiç yaşamamışlar için, çok sıcak bir çay içtiğiniz veya yemek yediğinizde dilinizde oluşan yanmaya benzerdir. Yerine göre hafif veya daha ciddi olabilir. Buradaki yanma farklı olarak, sıcaklığa değil, kimyasala bağlı bir yanmadır.

Bildiğiniz gibi tütün yadığında, ortaya tütününden gelen doğal dumanla birlikte başta su buharı, ardından tütünün içindeki ve sonrasında eklenmiş kimyasallar ortaya çıkar. Dil yanması, öncelike bu kimyasalların oranı fazla olduğu ve tütünün Ph’ının ağız kimyasını zorlayacak olduğu durumlarda ortaya çıkar.

Advertisment

Ağız kimyası, yani yanan tütünün sertliği ile ağzın rahat ettiği sertlik aralığı, önemli olsa da dil yanmasının ikincil sebebidir.

Dil Yanması’nda çoğunlukla birinci suçlu, aromatik tütünlerde cömertçe kullanılan, fazladan koku ve aroma yayılsın diye eklenen aromatik şuruplar ve katkı malzemeleridir. Bunlar tütünün doğasında yoktur ve sonradan eklenen bu kimyasallar da tütünle birlikte yanarak asiditeyi arttırır ve nahoşluk yaratabilirler. Bu yanma sırasında, kimyasallardaki içerik serbest kalır ve 20-30 nefes sonra dili yakabilir.

Bu dil yanması, hemen hemen her tütünde, bir dereceye kadar olacaktır ve kabul edilebilir. Daha uzun süreli pipo içicilerin ağızları buna daha çok alışkın ve daha dayanıklı olacaktır. Yine de, örneğin bir latakia veya virgina tarzı aromatik-olmayan diye adlandırdığımız tütünlerde bu risk çok daha azdır. Aromatik tütünlerin (daha doğrusu yoğun aromatik tütün=yoğun kimyasallı tütün olduğundan dolayı) zamanla çok tercih edilmemesinin sebebi budur. Başta çok çekici gelen o güzel vanilya, çikolata kokuları, etraftakileri çok hoşnut etsede, asıl pipo içicisinin ağzında ve dilinde bıraktığı kötü tat ile keyifsiz bir deneyim olabilir.

Tütün içerken dilinizde rahatsız edici boyutta yanma hissettiğinizde o pipoyu içmeyi bırakıp,bir sonraki seferde  farklı sıkılıkta doldurarak, farklı pipoyla, farklı tütünle denemeler yapmanızı öneririm.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Damak Tadı ve Beyin, Dil Yanması (Isırması), Genel, Pipo Tütünü Türleri, Pipo ve İçecekler, Tütünün Zararları ve Faydaları kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.