Eskiyen Pipo Neden Makbuldür?

Advertisment

Pipo yapımında en yaygın kullanılan malzeme gülkökü yani Erica Arborea bitkisidir. Bunun üç önemli sebebi vardır. Bu ağaç, tüm tahta türleri arasında en yüksek yanma sıcaklığına sahip olanıdır. Isıya gösterdiği bu üstün rezistans sayesinde, avcunuzun içinde, akkor yanan bir tütün varken piponuzun kendisi yanmaz, ve elinizde tutmaya devam edebilirsiniz. İkincisi, bu ağaç çok serttir yontması çok zordur ancak o derece dayanıklıdır. Bu yüzden yıllar içinde çok derin zedelenmeler olmadı ise, ufak makyajlar ile hala güzel kalabilir.

Üçüncü ve en önemli neden ise, gülkökünün gözenekli yapısıdır. Hayal etmesi başta biraz zor gelebilir ama, aslında gülkökü dediğimiz ağaç , içinde bolca mikro-gözenek içermektedir. Bu, içeride tütün yanarken oluşan nemin, dışarı atılmasını veya piponun tahtası tarafından emilmesini sağladığı için daha “kuru” ve buna bağlı olarak daha yumuşak ve kaliteli içim sağlar.Bu mantıktan, piponun ağacı ne kadar kuru ise, içimi de o derece güzel olur denebilir.

Gülkökü bitkisi, Akdeniz ve Ege’deki dağlık arazilerde toprak altındaki yumrular şeklinde bulunur ve çıkarılır. Bu yumrular ilk çıkarıldığında oldukça nemlidirler, o yüzden pipo işlenmeden önce, bir kaç yıla varabilen sürelerce bekletilir. Daha çok bekleyen pipo eğer iyi bakılmış ise hem kalitesini korur, hem de daha ucuza alınabilir.

Advertisment

2. el pipo almak, açıkçası biraz ustalık işidir. Eğer pipodan gerçekten anlıyorsanız, 10-20 liraya, 2. el diye satılan bir piponun temizlenip bakımı yapıldıktan sonraki halini canlandırabilir ve 100-150 liralık bir pipo düşürebilirsiniz.

Bunun için 2. el pipo alırken nelere dikkat edilmeli öğrenmek gerekir.

(Bu arada, 2. el pipolara zaman zaman, özellikle yurtdışında, “estate” pipo da dendiği bilgisini de geçmiş olalım.)

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo Bakımı, Pipo İçimi, Pipo Türleri/Şekilleri, Pipo ve Tütün Alışverişi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Eskiyen Pipo Neden Makbuldür? için 1 cevap

  1. Eli ayağı düzgün bir ikinci el 50 TL’den aşağı bulunmuyor. Geçen gün 1995 yapımı bir Radice aldım. Mağnum piponun rengi, tahtanın çizgileri harikaydı. Dışardan bakınca pipo yepyeniydi. Ama çanak bir yanından orantısız olarak incelmişti. Bütün keyfimi kaçırmasına rağmen o pipoya tam 60 TL ödedim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


iki + = 9

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>