Estate (İkinci El) Pipo Restorasyonları ve Satışı

Advertisment

Estate Pipo’nun ne olduğunu daha önce detaylı olarak inceledik.

(+) Estate pipoların en önemli artısı, kaliteli malzeme ve düzgün işçilik görmüş, değerli pipoların yeni başlayanların da karşılayabileceği uygun fiyatlarla edinilebilmesi.

(-) Eksisi ise, estate pipo alırken iyi ile kötüyü ayırmanın uzmanlık gerektirmesi

(-) Diğer eksisi de pipo içimi öncesinde bir restorasyon – gençleştirme sürecinden geçme gerekliliği

Estate pipolar

Pipoevi olarak, hem pipo seçimi, hem de pipo temizliği ve elden geçirilmesi konusundaki bildiklerimizi emeğimizle birleştirdik ve uygun fiyatlı estate pipo satışı amacıyla yola çıktık.  Çok uzun zamandır bizlere düzenli olarak sorulan, “Uygun maliyete nereden pipo bulabilirim?” “Türkiye’de ikinci el pipo nereden bulabilirim?” “Daha kaliteli bir pipo ile içmek istiyorum ancak bu yatırımı yapmalı mıyım?”gibi sorulara, dolaylı ve direkt olarak cevap olabilmeyi umuyoruz. Sıfır / 1.el pipo alacak kadar harcama yapmak istemeyen, veya ikinci el pipolar ile koleksiyonunu geliştirmek isteyen piposeverler için talep oldukça bu hizmeti devam ettirmeyi planlıyoruz.

Gelelim işin restorasyon kısmına…

Adım 1: Doğru pipoları seçme

Restore etmek üzere edindiğimiz pipolardan hangilerinde telafi edilemez yapısal bozukluk var onları tespit ederek başlıyoruz. Sapında çatlak kırık olan, govdesinde derin hasar olan-catlak olan, pipo sapının govdeye oturmadığı, veya genel olarak kotu durumda olan pipoları eliyoruz.

Restore etmek üzere seçtiğimiz bir estate pipo

Adım 2: Kazıma – Reaming

Seçtiğimiz pipoların sapları ve govdelerini ayırdık. Burada hedefimiz, piponun agacına zarar vermeden, onceden olan içimlerden biriken karbon tabakasını olabildiğince kazımak ve yok etmek. Buradaki amac, eski içilen tütün kokusu ve aroması barındıran bu caking’i tamamen temizleyerek pipoyu sıfır’a yakın hale getirmek. İkince el pipoyu alan kişi istediği tür tütünü bu pipoda deneyebilmeli ve eski aromalarla karışmamalı.  Kazıma aşamasında ilk olarak tütün çemberenin içindeki kaba katmanı kazıyoruz, sonra daha dikkatlice piponun ağzı, veya govdenin sap kısmı(shank) içerisindeki katran tabakasını temizliyoruz.

Advertisment

Reaming işlemi

Adım 3: Sap Temizliği

Sapları ilk olarak alkollü pipo temizleme çubukları ile kaba pisliklerde ayırıyoruz. Daha sonra bu sapları vulkanit ve ebonit sapların en üstündeki ince bir tabakayı eritmeye yarayarak temizliği hızlandırdığı için sulandırılmış çamaşır suyunda bekletiyoruz. Bekleme ardından saplar sudan cıkarılıyor. İyice durulanıyor ve pipolara takılıyor. Hem çamaşır suyu hem de alkol ile temizlendiğinden dolayı, başka kişilerin kullandığı pipoları boylece sterilize etmiş de oluyoruz.

Pipo saplarının temizliği / sterilizasyonu

Adım 4: Pipo Gövdesi

Pipoun ağaç kısmını ya kısmen, ya da tamamen zımparalayarak eski cila-boya-wax’ı çıkarıyoruz. İçindeki karbon tabakası da temizlenmiş govde en yalın haline geliyor.

Pipo gövdesinin zımparalanması

Pipo gövdesinin zımparalanması - 2

Adım 5: Alkol-Tuz Tedavisi

Bu noktada, eskiden kalma tüm tütün aromalarını ve kalan katran/caking’i tam olarak ortadan kaldırmak için alkol-tuz yöntemini uyguluyor ve bekliyoruz.

Alkol & tuz tedavisi - Tütün haznesine tuz doldurma

Alkol & tuz tedavisi - Tuz ile dolu olan tütün haznesine alkol ilavesi

 

Adım 6: Cila – Parlatma ve son rötüşlar

Sapı ile birleşen pipo gövdesini, ozel olarak bu işte kullanılan “carnauba wax” cilalıyoruz ve agactaki desenlerin ve piponun guzelliğinin tekrar ortaya cıkmasını sağlıyoruz.

Tüm işlemlerin ardından, keyifli bir içime hazır...

 

Gittigidiyor.com, PipoEvi dükkanı üzerinden, yazıdaki fotoğraflarda gördüğünüz pipolar da dahil olmak üzere satışa sunduğumuz estate pipolara çok yakında ulaşabileceksiniz.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Nasıl Yapılır?, Pipo Bakımı, Pipo Tamiri, Pipo Türleri/Şekilleri, Pipo Yapımı, Türkiye'de Pipo Bulmak, Türkiye'de Pipo ve Pipo Tütünü kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Estate (İkinci El) Pipo Restorasyonları ve Satışı için 2 cevap

  1. Alkol-tuz yöntemini uyguladığımızda; deliği tıkalı kalan pipolar olabiliyor: Böyle bir halde, piponun içine sulandırılmış alkol ya da viski, konyak koyarak onu bir süre bekletmek kötü netice vermiyor. Piponun kirlilik dışında bir arızası yoksa hem piponun deliği açılır hem de piponuza viski- konyak kokusu bir süreliğine de olsa yerleşir. Pipo çok kirliyse, sulandırılmış alkol yetmez. Pipoyu sudan geçirmeniz de gerekir. Tabii bu yöntemleri eski pipolarda deneyebilirsiniz. 1900′lü yıllara ait bir Peterson’a mesela… 15 gün sonra pipo suyla hiç temas etmemiş gibi gıcır gıcır olur.

  2. Cem der ki:

    Merak ettiğim konulardan biriydi çok faydalı oldu benim adıma.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


+ yedi = 15

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>