Gülkökü’nde Desenler

Advertisment

Pipo yapımında dünya genelinde en sık kullanılan malzeme nedir?

-Gülkökü (Erica Arborea).

Peki pipoda desen de nedir?

-Pipolarda desen(grain) dediğimiz gülkökü ağacının kendindeki desenin, piponun kesimine ve şekillendirilmesine göre yansımasıdır. Ceviz, meşe gibi ahşaplarda olduğu gibi, aynı durum gülköküne de özgüdür ancak bazı desenler, ağacın ne kadar sıkı olduğunu gösterek bize kalitesiyle ilgili biraz daha bilgi verir.

Gülkökü desenleri 3 isim altında incelenir ve anılır.

1. Düz Desen (straight)

Düz Desen - (Radice Clear Pot)

 

 

 

 

 

 

 

Advertisment

Düz desende, ağacın damarları pipoya dik olarak denk gelmiştir. Bu dikey damarların sıklığı, pipo ağacının sertliği ve ısı özellikleri açısından kuvvetli olduğunu gösterir ve tütün içim kalitesinde etkilidir.  Bu etki, çok belirgin değildir ve çoğu zaman bu tarz deseni iyi pipolar için istenen paraya değmeyeblir. İlk piponuzu ve pipolarınızı alırken desen ilk kriteriniz olmamalıdır. Onun için Pipo’da olmazsa olmaz özellikler‘e bakabilirsiniz.

2. Kuşgözü Deseni (birdseye)

Kuşgözü Deseni (Radice June Bug)

 

 

 

 

 

 

 

Kuş gözü deseni, düz desenin yatay kesiti olarak düşünülebilir. Pipo ağacı kesimi ve işlenmesi sırasında, pipoya böyle bir yön verilmiş ve kuşgözü deseni, piponun en dikkat çekici gövdesine gelecek şekilde yapılmıştır. Pipo yapmanın inceliklerinden ve ustalıklarından biri olan bu nokta bazı pipoların neden kolleksiyoncular tarafından arandığını açıklayabilir.

3. Alev Deseni (flame)

Alev Deseni – (Radice Pot)

Alev Deseni, tam olarak dik olmayan desenlerin aleve benzetilmesi sebebiyle adını almıştır.Kuşgözü ile düz desenin arasıdır, aralarında en ucuzu diye düşünülebilir. Güzel bir kuşgözü veya özellikle düz desen, iyi de işlenmiş bir pipoda fiyatı önemli derecede arttırmaktadır.

(Pipo örnekleri Luigi Radice pipolarından)

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo Türleri/Şekilleri, Pipo Yapımı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.