Hamilelikte Sigara

Advertisment

Günümüzde, sürekli gelişmekte olan tıp ve yeni teknikler ile doktorlar çok yüksek riskli hamilelikleri bile başarıyla sonlandırıp çoğu anne babanın hayalini gerçekleştirebiliyor. Ama bugün bile doktorları korkutan ve konuya temkinli yaklaşmasını gerektiren bir senaryo var: “hamileliliği sırasında sigarayı bırakamayan anne adayı”

Hamilelikte sigara

Hamilelikte sigara

Gebelikte sigara içilmesi, hamileliğin olumsuz sonuçlanmasının veya doğumun zor / riskli olmasının günümüzde birçok kaynağa ve uzmana göre ön önemli nedenlerinden birisi olarak gösteriliyor. Premature (erken doğum), çok küçük doğan veya doğumdan önce hayatını kaybeden bebekleri bu olumsuz durumlara örnek olarak söyleyebiliriz.
“Anne adayları sigara – tütün alışkanlığını geçici bir süre de olsa bırakmayı başardığında, doğum çok daha güvenli ve bebek çok daha sağlıklı olabiliyor.

Bunun yanında, istatistiklere göre, doğacak bebeğin diyabet (şeker) hastası ve kalp hastası olma riski de minimize edilmiş oluyor. ”

Günümüzde, hamilelikte sigara kullanımı haricinde, doğumda risk oluşturabilecek bir çok durum modern ilaçlar ve güncel teknikler sayesinde kontrol altına alınabiliyor. Fakat doktorun tabiri caizse elini kolunu bağlayan tek durum anne adayının sigarayı bırakamaması…

Neden riskli?

Sigaranın 4000’den daha fazla kimyasalı yapısında barındırdığını ve kansere sebebiyet verebilecek en az 60 farklı bileşene sahip olduğunu söylemeye sanıyorum gerek yok. Hamileliğinizde sigara içtiğinizde, bu zehirli maddeler kan dolaşımınıza, yani bebeğinizin tek beslenme ve oksijen kaynağına dahil oluyor.

Nikotin damarlarınızı daraltıyor

Nikotin damarlarınızı daraltıyor

Bu bahsettiğimiz 4000 kimyasal bebeğiniz için faydalı olmadığını söyledik fakat özellikle 2 tanesi önemli derecede zararlı: Nikotin ve karbonmonoksit. Bu 2 maddeyi, neredeyse tüm sigara sebepli olumsuz gebelik durumlarından sorumlu tutabiliriz. Bebeğin ölü doğması, erken doğum, olması gerekenden küçük doğum, büyük oranda bebeğin anne karnında ihtiyacı olan ve kan yoluyla aldığı oksijeni yeterince alamaması kaynaklı oluyor. Bunu sigara kullanımı ile yukarıda anlattığımız üzere ilişkilendirmemiz çok da zor değil.

 

“Bebeğin incecik bir pipetten nefes almaya çalıştığını düşünün…”

Nikotin kandaki oksijeni dolaylı olarak azaltır, çünkü göbek bağı dahil vucuttaki tüm kan damarları vucuda nikotin alındığı durumda daralabilmektedir, bu da kan damarlarından birim zamanda geçecek oksijen oranını azaltacak bir faktördür. Bu durumu gözünüzde canlandırmak için anne karnındaki bebeğin incecik bir pipetten nefes almaya çalıştığını düşünebilirsiniz… Karbonmonoksidin akyuvarların oksijen taşıma kapasitesini azaltmasını da (akyuvarlar sigara kullanımında karbonmonoksit moleküllerini bünyesine almaya başlayacaktır) üzerine eklersek bebeğin nefes aldığı bu pipetin olması gerekenden daha az oksijen taşıyacağını da unutmayın…

biberon_bebeBu durum bebeği nasıl etkiler?

Hamilelikte sigara kullanımı bebeğin erken doğum, düşük ağırlıkta doğum, ya da ölü doğum riskini ortalamada ikiye katlamaktadır.

İçtiğiniz her sigara hamileliğinizin riskini artıracaktır. Günde birkaç sigara gayet tabii ki bir paket sigara bitirmekten daha az riskli fakat aradaki fakat o kadar da çok değil. Sigara içen bir insanın vücudu, günlük nikotin alımına karşı hassaslaşmıştır bu sebeple birkaç sigara bile damarlarını büyük ölçüde daraltmaya yetecektir. Bu sebeple anne adayı sadece hafifi içici bile olsa bu bebeğin sağlık riskini çok da azaltmayacaktır.

bebe_kiloBebeğin boy ve kilosuna etkisi:

Ortalamada, günde 1 paket sigaranın, bebeğin ağırlığından 200-300 gram (bu bebeğim ağırlığının ortalamada %10′dan fazlası anlamına gelir) azalttığı hesaplanmaktadır. 2 paket sigara içen ann adaylarında ise bebeğin ağırlığı 500 grama kadar azalttığı söylenebilir. Bazı anneler bebeğin ağırlığı ve büyüklüğünün problem olmadığını hatta doğum sırasında avantaj olacağını düşünebilir fakat bu etkinin bebeğin hayatı boyunca kalıcı hasarlar ortaya çıkarabileceği gözardı edilmemelidir.

Vucut ve akciğerler:

Advertisment

Olağandan küçük ve hafif kiloda doğmuş bebeklerin vucutlarının ve organlarının da normal seviyede gelişmiş olmadığını söyleyebiliriz. Örneği akciğerleri, anneden ayrıldıktan sonra bebeği hayatta tutabilmeye yetecek kadar çalışmayacak olabilir. Bu da bebeğin doğduktan hemen sonra belirli bir süre -nefes alışverişini kendi kendine yaptığı ana kadar- solunum cihazında kalmasını gerektirebilir. Bu tip bebeklerin doğumdan sonra süregelen, kalıcı nefes alma problemleri yaşama ihtimali olduğu bilinmektedir. Aynı şekilde, hamilelikte sigara kullanan anneye maruz kalmış bebeklerin astım ve ani ölüm sendromlarına karşı daha dayanıksız oldukları ihtimaller dahilinde söylenebilir.

Kalp:

Hamileliğinin ilk 3 ayında sigara içen anne adaylarının bebeklerinin kalıcı kalp hastalıklarıyla dünyaya gelmesi muhtemeldir. (%20 – %70 daha fazla risk.)

Beyinsel fonksiyonlar:

Hamileliğinde sigara içen anne adaylarının bebeklerinin ilerleyen yaşlarda farkına varılan davranış bozuklukları, öğrenme problemleri yaşadığının ve nispeten düşük IQ’lu oldukları incelenmiştir.

Ne yapmalı?

Bütün bu istatistiklerin ve olasılıkların altında aslında gerçek bir fırsat yatıyor: Sigarayı bırakarak dünyaya gelecek bebeğinize kocaman bir hediye verebilirsiniz. Ne kadar kısa sürede bırakırsanız o kadar büyük bir hediye vermiş olacaksınız. İdeali, gebe kalmadan önce bırakmanız… (Sigara içmek hamile kalma ihtimalini de %40 düşürüyor.) Böylelikle daha kolay ve muhtemelen daha neşeli bir hamilelik geçirmiş olacaksınız. Bunun yanında, sağlıklı beslenmeye, egzersizlerinizi yapmaya ve bebeğinizin doğumu için yapacağınız hazırlığa daha sağlıklı bir şekilde odaklanabilecek, bu dönemde sigarayı bırakmak için ekstra efor sarfetmemiş olacaksınız.

Ağustos 2009′da Obstetrics and Gynecology Journal tarafından yapılan araştırmada hamileliğinin ilk 1 ayı içerisinde sigarayı bırakan anne adayı, sigara içmemiş bir anneninki kadar sağlıklı bir bebeği dünyaya getirme olasılığını neredeyse %100′e kadar artırabiliyor. Fakat 3 ay içerisinde bırakanlar için riskler katlanarak artıyor.

Bildiğiniz üzere 14 – 16′ıncı haftalardan sonra fetus iştahlı bir şekilde kilo almaya ve beslenmeye başlıyor. Bu dönemde sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinin gelişimi doğrudan sekteye uğruyor. Fakat sigarayı bıraktığınız anda bebek ihtiyacı olan normal oksijene ve besine kavuşuyor. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk ultrasonda bebeğin gelişim farkına gözle görülür bir şekilde tanık olunabiliyor. 30. haftada hala sigara içiyor olduğunuz durumda bile, sonrasında sigarayı bıraktığınızda bebeğinize ekstradan birkaç yüz gram gelişim fırsatı vermiş oluyorsunuz.

İnsanlar sigara içmenin ne kadar zararlı ve kansere bile neden olabilecek bir alışkanlık olduğunu bildikleri halde yıllarca alışkanlıklarından vazgeçemeyebiliyor. Kimi anne babada nikotinin vucuda girmesi hayata karşı olumlu bakışı tetikleyen ve bebeğe kendilerini daha fazla adamasına sebep olacak bir faktör olabiliyor.

quit_smoke

Bir daha yakmamak üzere…

Bu nedenle tek başınıza bırakmakta zorlanıyorsanız doktorunuzla konuşun, sigara bırakmanın yollarını alternatif yollarını uzmanlara danışın. Hamile kaldıktan sonra sigarayı bırakabilmiş annelerle konuşun. Gayret göstermekten çekinmeyin. Günün sonunda size bağımlı bir canlı var ve sayenizde dünyayla tanışacak...

 

 

Kaynakça:

babycenter[dot]com 

Department of Obstetrics and Gynecology at Providence Hospital in Southfield, Michigan

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Tütün ve Sağlık, Tütünün Zararları ve Faydaları kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Hamilelikte Sigara için 1 cevap

 1. Berker Pandır der ki:

  Merhabalar,

  Hamilelikte sigaranın bebeğe etkilerinden belki de en önemlisi, teratojenik etki denebilir. Nikotin de teratojen maddeler arasında yer almakta; bazı canlılar için hazırlanan zehirlerde bileşen olarak bulunmaktadır. Bu etkiyi özetlemek gerekirse bebek üzerinde etkisi olan maddelerdir ki nikotin bu aşamada bebekte şekil anomalileri ortaya çıkarabilmektedir. Çeşitli fiziksel ve zihinsel engellerle doğrudan ilgili olabiliyor.

  Nikotinin kendisinin de vücutta yarattığı zararlar olmakla birlikte, bunlar bireyin kendisinde doğrudan hissedilmeyebilir. Ancak kana karışan nikotinin bebek için teratojenik doza yani onun için zehirli olabilecek doza ulaşabileceği düşünülmelidir. Hamilelik ve sigara açısından belki de en büyük ve en tehlikeli zarar budur.

  Tütün kullanımı kişisel bir alışkanlık ancak bu kişisel alışkanlıkla başkalarının hayatına zarar vermememiz gerekiyor. Kaldı ki bu aşamada annenin yavrusundan bahsediyoruz. Hem hamilelikte hem de annelik öncesinde vücudun tertemiz olması için gerekeni yapmak lazım.

  Hem hangi anne çocuğunun sağlıklı olmasını ve kendisinin de sağlıklı olarak onun sağlıklı bir şekilde büyümesini görmek istemez ki.

  Saygı ve sevgilerimle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


iki × 8 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>