Karbon Tabakası (Cake / Caking) Nedir, Ne değildir?

Advertisment

Pipoda karbon tabakası (carbon cake/caking), biz kısaca bu yazı için tabakalaşma diyelim, çok bahsedilen ama ne işe yaradığı az anlaşılan bir oluşumdur.

İlk olarak şunu soralım, ne işe yarar?

Şu işe yarar: İlk olarak; pipoda muntazam oluşmuş, ve kalınlığı bir 10 kuruş’tan fazla olmayan bir tabaka, içerideki yanan tütün ile pipo duvarı arasında ısı izolasyonu sağlar, tütünün daha serin ve daha dengeli yanmasına katkıda bulunur, bir ölçüde nemi alır. İkinci faydası ise, daha çok tat ile ilgilidir. Bu tabakayı, defalarca içilen tütünlerin, en özlü, en yoğun kalıntısı, hatta dumanının içindeki yağ oluşturur. Bu açıdan, örneğin yanıksı ve baharatlı tatlarla özleşmiş latakia türü bir tütün içiyorsanız, bunu içtiğiniz pipoda bu tat, her içtiğinizde, ve tabakalaşma her arttığında daha da belirginleşir ve güzelleşir.

Advertisment

Nasıl oluşur?

Buna biraz cevap vermiş bulunduk bile, tütün, yanma sırasında içindeki yağın ve katranın bir kısmını dışarı atar, bu birikim, katman katma bu bahsettiğimiz tabakayı oluştur. Bu tabakanı oluşmasını hızlandırmak için, pipoyu içmeden önce içine bir ince tabaka bal sürülmesi önerilir. Bunu daha önce de duymuş olabilirsiniz. Bunu yapmakta herhangi bir yanlış yoktur, sonuçta oradaki bal, bol şeker içeriğinden dolayı yanınca karbonlaşır ve duvara yapışarak bu tabakalaşma sürecini hızlandırır. Ancak bunu açıkçası önermiyoruz, tütünün kendi tadını birikimi olan, sabırla ve özenle oluşturulmuş bir tabaka, hem zevklidir-bunu aceleye getirmek pipo içiminin doğasıyla çok uyuşmaz :) , hem de sonucunda daha güzel bir deneyim sağlar.

Bir pipo ilk defa içilirken- yani karbon tabakası sıfır iken nasıl davranılmalıdır; Pipo’da Rodaj‘da bahsettiğimiz gibi, ilk 3-5 içimde tabaka oluşumuna dikkat edilmelidir. Sonrasındaki bakım ihtiyacı çok daha seyrek olacaktır.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo Bakımı, Pipoyu Yakma kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


5 − = bir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>