Kış Ayları ve Pipo

Advertisment

Merhaba,

Kış aylarına yaklaştığımız şu günlerde bazı alışkanlıklarımızı da değiştiriyoruz. En başta zamanınımızı daha çok kapalı alanlarda geçirmeye başlıyoruz. Gerçi insanımızın açık havada olmaya olan hasretinden olsa gerek artık çoğu mekanda ısıtıcı sobalar, ışık yoluyla ısıtan aletler ve benzerleri ile dışarıya çay kahve içmeye çıkıldığında açık havada oturmak mümkün. Ama yine de kış geldikçe daha çok içeri kapanıyoruz. Onun dışında havanın soğuması bir faktör, diğer bir faktör ise daha çok tat alma duyusuyla ilgili, şimdi bunları biraz daha açalım.

wallpaper-free-winter

İlk mevsim değişimiyle pipo içme keyfini en çok etkileyen faktör  açık alan bulma zorluğu. Yeri gelince kapalı ortamlarda da tabi ki pipo içmenin keyfi tartışılmaz ancak içilen tütünün çok kuvvetli bir aroması olması durumunda başkalarını rahatsız etmesi, hava sirkulasyonu olmadığı için içen kişinin açık havaya göre çok daha fazla duman soluması ve son olarak, aynı kokuya duyarsızlaşmasından dolayı pipodan aldığı zevkin azalması gibi durumlar söz konusu. Bu sebeple açık havada içilen pipo’dan alınan keyif daha yüksek olabiliyor. Nasıl ki bir parfüm kokusu ilk sıkılıdığında çok net ayrıştırılır, ama 3-4 dakika içerisinde insanın burnu ona alışırsa, bu yediğimiz, içtiğimiz ve tükettiğimiz diğer şeyler için de aynı. Pipo tütünü içerisindeki bazı ince aromaları ilk kutuyu açıp yanmamış tütünü kokladığınızda alacağınız gibi, ilk yaktığınızda da bolca alırsınız, ama bir noktadan sonra damak/tat ve koku merkezleri buna alışır. Bu sebeple, pipodan alınan nefesler arasında, ne kadar temiz ve dumansız bir hava alabilirseniz, koku ve tat duyularınız o kadar diri kalır, ve hemen takip eden içimden daha çok keyif alabilirsiniz. Ben bu sebepten dumana boğulan ortamları tercih etmiyorum.

Dışarıda, özellikle daha soğuk kış aylarında pipo içmenin bir avantajı hava soğuk olduğu için piponun ve içindeki tütünün fazla ısınması daha zordur. Tütün nispeten daha soğuk yanabilir ve aromalarını daha rahat bırakır. Bu da size farklı tütün türlerini, farklı pipolarla deneme şansı da verecektir. Her ne şekilde doldursam/yaksam/hangi pipoyu kullansam da iyi tat vermeyen bazı kombinasyonlar, daha soğuk kış aylarında çok iyi uyum gösterebilir.

Tütün türü: Tabi ki zevke göre her mevsim her türlü tütün içilebilir ve bunun bir kuralı yoktur. Ancak yaz aylarında daha aromatik ve şekerli kokular popülerken, kış aylarında daha yanıksı ve baharatlı aromalar dikkat çeker. Şahsen, soğuk bir kış günü bir yürüyüş esnasında yakılan, isli kokusuyla bir Latakia kadar uyum gösteren başka bir tütün düşünemiyorum. Özetle kışın Latakia, English Blend, veya Oriental Blend’leri teşvik ederim ama herkes için en doğrusu kendi kimyasına en uyanı deneyerek bulmak.

Advertisment

(!) Son olarak, soğuk havalarda piponun ellerinizin ortasında tuttuğunuz küçük bir kamp ateşi olduğunu unutmayın, avcunuzda tuttukça ellerinizi de sıcak tutacaktır. :)

Keyifli dolaşmalar.

 

 

 

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


7 × bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>