Kısaca Türk Tütünü ve Moris Şinasi

Advertisment

“Türk tütünü” ya da “oryantal tütün” genel olarak, aromatikliği yüksek, güneşte kurutulmuş, küçük yapraklı, nikotin ve kanserojen madde seviyesi nispeten düşük, genellikle sigara üretiminde kullanılmaya uygun tütün çeşidi.

Tarihsel kısa bir bilgi. Önceleri ilk olarak Trakya, Makedonya’da yetiştirilmeye başlanmış, şimdileri ise Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Türkiye (Karadeniz), Mısır ve Güney Afrika’da (iklimi ve nem oranları benzeşen yerler) yetiştirilmeye devam ediliyor. Yani, Türk Tütünü terimindeki “Türk”, bu tip tütünün Türkiye’de, Anadolu sınırlarında vb yetiştirildiğini düşündürmemeli. Örneğin, pipo içicilerin ismiyle sıklıkla karşılaştığı bir Türk Tütünü çeşidi olan “Yenice (yenidje)”, ilk olarak Osmanlı Devleti’nin sınırlarındaki Makedonya’da geliştirilmiş ve daha sonra Karadeniz kıyılarında da ekilmeye başlanmış. (Bu tütün karakteristik olarak yumuşak ve hafif içimlidir. Bu nedenle pipo tütünü haline getirilmesi için genellikle daha güçlü ve dolgun Virginia ve Burley tütünleri ile harmanlanır.)

Advertisment

Birçok kaynakta belirtilene göre, Türk Tütünü, 2. Abdülhamit zamanında, 1893′te ilk sigara sarma makinesi patentini alan Manisa’lı Türk Yahudisi Moris Şinasi’nin girişimleri sayesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne de bolca ihraç edilmiş. Moris, sonrasında Amerika’ya göç etmiş ve diğer bir Yahudi arkadaşı Philip ile ortak olarak dünya sigara devlerinden “Philip-Morris’i” kurmuş.

Sonrasında Moris, Manisa’ya geri dönerek, “Moris Şinasi Çocuk Hastanesi’ni” kurmuş, ancak hastanesinin faaliyete geçtiğini görememiştir.

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo Tütünü Türleri, Toplumsal Açıdan Pipo, Tütün, Tütün Kültürü kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


− dört = 1

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>