Mısır Koçanı Pipolar – Evde Mısır Koçanı Pipo Nasıl Yapılır?

Advertisment

Çokca tekrarladığımız gibi pipo, tütün içmenin bilinen en eski yöntemi. Pipo endüstrisi henüz gelişmemişken ve çok çeşitli pipo şekillerine ve tiplerine talep az iken “mısır koçanı pipolar” özellikle 1800’lerin sonlarına doğru sıkça kullanılmaktaydı. Amerika’nın Missouri eyaletinde bir çiftçi tarafından 1860’larda icat edildiğine inanılan mısır koçanı pipo, çiftçilerin, alt düzey işçilerin, hatta işsizlerin ve sokak serserilerinin o dönemde tütün içmek için tercih ettiği yöntemdi. Aynı zamanda, geleneksel olarak, mısır koçanı “corncob” pipo içmek o dönem insanı için toplumsal açıdan mütevazilik, tutumluluk, ucuz bir enstrümanla keyif almayı bilmek, eldekiyle yetinmek ve bunlara benzer değerleri ifade ediyordu.

1970’lerden itibaren teknolojinin gelişmesi, 5 dakikalık sigara molaları, hazır kahvenin hayatımıza girmesi, fast food çılgınlığı benzeri faktörler süphesizdir ki dolaylı veya direk olarak pipo içicisi sayısını tüm dünyada azalttı. Pipo içmek sakinleşmek, düşünmek, günü değerlendirmek veya etrafı gözlemlemek gibi nedenlerle içiliyorken bugün genellikle vakit ayırması güç, zaman alan, katı kuralları olan bir aktivite olarak biliniyor. Doğal olarak mısır koçanı pipo da yavaş yavaş tarih oluyor. Son 5-6 senede pipo ve tütün satışlarının tekrardan yükselişe geçtiğini ve özellikle gençlerin çok zararlı sigara yerine pipo içmeyi tercih etmeye başladıklarını biliyoruz (Konu ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz). Pipo Evi olarak, pipo ile ilgili günümüz önyargılarını kırma ve pipo içme hobisini tanıtma konularında katkı sağlamayı amaçlayarak, bu yazımızda kendi imkanlarınızla nasıl mısır koçanından pipo yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Mısır Koçanı Pipo

Nelere ihtiyacınız var?

Mısır Koçanı Pipo Yapımı İçin İhtiyaçlar

 • 1 adet çok ince olmayan mısır
 • Bıçak / çakı
 • Resimdeki gibi bir ağaç sapı (tercihen defne ağacı)
 • Çeşitli kalınlıkta uçları olan matkap veya el motoru

 

Aşama  1

Mısırı ortadan ikiye kırın veya istediğiniz büyüklükte kesin

Aşama 2

2 sene boyunca kurutun! :) Mısır koçanı pipo üreticileri genellikle uzun süre kuruturlar. Fakat bizim bu kadar vaktimiz yok, dolayısıyla fırına (80 – 100 derecede 3-4 saat) atın veya su çekme özelliği olan farklı araç kullanın. Ardından bikaç hafta kuru bir ortamda bekletin.

Aşama 3

Mısır koçanında tütün deliği

Kurumuş ve istediğiniz büyüklükteki mısır koçanınıza 2,5 – 3 cm derinlikte, duvarları çok ince olmayacak şekilde (resimdeki ideal), varsa matkabın kalın ucuyla veya bıçakla / çakıyla tütün deliği açın.

 

 

Advertisment

Aşama 4

Tütün deliğinin tam dibine denk gelecek şekilde varsa matkabın ince ucuyla, yoksa tel askı kalınlığındaki bir metal parçayla pipo sapınız için delik açmaya başlayın. Tel askı kullanıyorsanız teli ısıtmanız işinizi kolaylaştırır. Deliği birdenbire değil pipo sapınızın kalınlığına göre kademeli olarak açın.

Aşama 5

İşin nispeten en zor kısmı olan ağaç sapına delik açma aşamasına geldiniz. Çünkü tornanız olmadığını varsayıyoruz. Yine tel askı kalınlığında bir hava deliği açmanız gerekecek. Tel askıyı, yeterince -kırmızı olana kadar- ısıtmanız defne ağacını eritecektir. Ya da uzun ve ince uçlu matkap kullanabilirsiniz.

Aşama 6

Sapın bir ucunu mısır koçanındaki hava deliğine girecek şekilde sivrileştirin

Deliğini deldiğiniz defne ağacı sapının bir tarafını, mısır koçanına açtığınız deliğe girecek şekle getirmek için, bıçakla veya zımparayla sivrileştirin. Mısır koçanına sap için açtığınız deliği de sapınızın genişliğine göre genişletin. Mısır koçanı esnek olduğu için saptan biraz daha dar bir delik açmanız yeterli.

 

 

Aşama 7

Sapı gövdeye saplayın. Hava yolunun rahat / engelsiz olduğunu ve hava kaçırmadığını test edin.

İyi içimler

Mısır koçanı piponuz sevdiğiniz bir tütün ile içilmeye hazır.

İyi içimler!

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Nasıl Yapılır?, Pipo Türleri/Şekilleri, Pipo Yapımı, Toplumsal Açıdan Pipo, Türkiye'de Pipo Bulmak kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Mısır Koçanı Pipolar – Evde Mısır Koçanı Pipo Nasıl Yapılır? için 3 cevap

 1. Kadir der ki:

  Hazır yapılmış mısır koçanı pipoların üzerindeki cilalar hakkında bilgi verebilir misiniz?
  bis zımparalayıp ve cila sürüp daha güzel hale getirebilir miyiz?

 2. M.Burak SARIDOĞAN der ki:

  Çooook teşekkürler fakat şu defne ağacından başka hangi ağacı kullanabilirim ?

  • barkanersoy der ki:

   Burak merhaba,

   Defne ağacı dalı nispeten yumuşak olduğu için bu işe oldukça uygun. Alternatif olarak ince bambu ağacı dalı da işe yarayacaktır.

   Selamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


7 − üç =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>