Nasıl Pipo Seçilir? 1. Bölüm: Pipo’da olmazsa olmaz özellikler

Advertisment

Her ürünün kalitelisi olduğu gibi, uyduruğu da mevcuttur. O ürünü almaya çalışan hedef kitlenin bilgisi/deneyimi ile doğru orantılı olarak da piyasadaki ürünlerin ne derece kaliteli ve ne derece fiyatını hak edecek ürünler olduğu belirlenir. Günümüz Türkiye’sinde durum şudur ki, pipo ile ilgililenen, daha doğrusu ‘heveslenen’ çok iken, “ben pipodan anlıyorum” diyecek, ve bu sözünü destekleyebilecek insan sayısı azdır.

Pipo alırken bilmeniz gerekenleri paylaşalım ki daha güzel/kaliteli aynı zamanda makul fiyatlı pipolar da Türkiye’ye daha çok getiriliyor olsun.

Pipo nasıl satın alınır? yazısında, Türkiye veya Yurtdışından, internet üzerinden veya dükkandan almak konusu paylaşmıştık. Eğer internetten satın alıyorsanız, resimlere dikkatli bakmak isteyeceksinizdir, mümkünse satıcıdan detaylı/yüksek çözünürlüklü ve farklı açılardan resim isteyin.

İlk olarak, pipoda kabul gören 2-3 çok temel malzeme vardır. Bunlar, ısıya olan dayanıklıkları ve diğer özellikleri sebebi ile öne çıkmış ve kabul görmüşlerdir. Bunların dışına çıkmamaya çalışın. Karşılaşacağınız pipoların %90′ı gül kökü-erica arborea materyalindendir. Türkiye’ye özel olarak lületaşı ile de karşılaşabilirsiniz veya yurtdışında kalabaş tarzı pipolarda farklı materyaller kullanıldığı olabilir.

Advertisment

Yani;

 1. Piponuzun gülkökü ağacından olduğundan emin olun,
 2. Pipo’yu elinize alıp inceleyin, herhangi bir yerinde, çatlak, kırık veya delik var ise almayın. (Bu kusurlar ağaçta zaman zaman olabilir, ancak kaliteli pipolarda kusuru büyük pipolar atılır. Az kusurlular mağazalara sürülür.  Bu kusurlar birer defo gibidir, içiş kalitesini çok büyük olmadıkları sürece etkilemezler, ama fiyatta önemli rol oynarlar.)
 3. Sap ile gövdenin birleşim yerine bakın. Tam olarak/kusursuz tamamlıyor mu? İyi oturuyor mu?
 4. Sapın hava deliği düzgün açılmış mı, ağızda rahat duracak, dişle rahat kavranacak gibi duruyor mu?
 5. Pipo’nun genel desenine bakın. Bu içim kalitesinde en birinci öncelik değildir ancak fiyatta önemli rol oynar. Gülkökü/Erica Arborea’da Desenler yazısından detayları inceleyebilirsiniz. Ayrıca bazı desenler, ağacın sertliği ve içim kalitesi ile ilgili fikir verebilir.
 6. Pipo’nun tütün haznesine bakın, parmağınızı sokarak pürüzsüz mü kontrol edin. Kötü bir pipo’da bu kısım özensiz olabilir. Özellikle tütün haznesinin en dibinin düzgün ve pürüzsüz olması, pipo tütününün yanarken su yapmaması için önemlidir.
 7. Tütün çemberinin boyutu uygun mu? Bu nokta, benim gördüğüm kadarıyla Türk Pipo üreticileri tarafından en çok hata yapılan nokta. Genellikle tütün haznelerini fazla geniş açıyorlar, Buraya dikkat edin. İşaret parmağınızı içine rahat soktuğunuzdan daha büyük delikler genelde hayatınızı zorlaştıracaktır.
 8. Tütün çemberi et kalınlığı yeterli mi? Burası ince olan pipolar çok ısınma ve tütünü acılaştırma eğilimindedir. Bir sigara kalınlığı, asgari kalınlık olmalıdır.

Piponun dış incelemesini tamamladık, şimdi içine bakalım.

 1. Piponun sapını gövdeden ayırın. Burada dikkatli olmak gerekir biraz. Sapı dümdüz veya burkarak çıkarmaya çalışmayın, ya çıkmaz, ya da zarar verirsiniz. Pipo gövdesini bir elinizle, diğeriyle sapı tutun. Ve tek bir yöne doğru döndürerek kendinize çekin. Takarken yine aynı şekilde, tek bir tarafa döndürerek geri sokun.
 2. Sapın içine bakın, düzgün açılmış bir delik hava çıkışına kadar gidiyor mu? Bir pipo temizleme çubuğu sokup test edin.
 3. Filtre için yer var ise, burası temiz mi, düzgün açılmış mı ve bu noktadan, piponun ağacına girdiği noktalar tam oturuyor mu inceleyin.
 4. Pipo gövdesinde, hava deliği, tütün haznesine doğru düzgün bir şekilde giderek tütün haznesinin en altından çıkıyor mu emin olun. Burası, bir pipo alırken en çok dikkat etmeniz gereken noktadır. Bir temizlik çubuğu sokarak nereden çıktığını görebilirsiniz. Eğer tütün çemberinin en dibinden çıkmıyorsa, veya aradaki boşluk fazla ise o pipoyu almayın.

Bunlar pipo’nun kalitesinde, içim zevkinde önemli olan noktalar.

Geriye piponun genel boyutu, şekli, ağzınızda nasıl durduğu fiyatı gibi özellikler kalıyor, ama bunlar sizin kişisel tercihleriniz. Yukarıdaki noktalara dikkat ettiyseniz, ve fiyatı size uygun geliyorsa rahatlıkla satın alabilirsiniz. Türkiye’de Şahin Pipo’nun 50-100 TL arasında kaliteli pipolarını bulmanız(buradaki noktalara göre seçmeniz) mümkün.

2. el pipo alırken dikkat edilecekler yazımıza baktınız mı?

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Nasıl Yapılır?, Pipo Türleri/Şekilleri, Pipo ve Tütün Alışverişi, Türkiye'de Pipo Aksesuarları, Türkiye'de Pipo Bulmak, Türkiye'de Pipo ve Pipo Tütünü kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


− 1 = altı

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>