Nasıl Pipo Seçilir? 3. Bölüm: 2. el pipo alırken dikkat edilecekler

Advertisment

Eskiyen piponun neden makbül olduğunu biliyorsanız, 2. el pipo alımı yaparken dikkat edileceklere geçebiliriz.

Gelecekte artmasını umuyoruz ama, günümüz itibariyle Türkiye’de pipo satın alabileceğiniz dükkan sayısı çok da fazla değil. Nereden nasıl pipo alabilirsiniz, değinmiştik. Diyelim ki, Pipo satan bir dükkan buldunuz, ve bu dükkan sadece aksesuar olarak pipo satan veya gösteriş olsun diye pipoları vitrine koymuş bir yer değil de, gerçek bir tütün – pipo dükkanı.

Ve diyelim ki, 2. el pipo satıyor musunuz sorusuna evet cevabı aldınız ve karşınıza bir sepet dolu pipo geldi. İyisini kötüsünden nasıl ayıracaksınız?

Bunun için zaman ve ustalık gerekiyor. Daha önceden hiç pipo satın almadıysanız, ikinci elin iyisini kötüsünden ayırmanız pek mümkün değil. O yüzden ilk nokta, çokça piponuzun veya tecrübenizin olması ve buna bağlı, hangi pipo türü ne sağlar, hangi özellik ne derece önemlidir, bilmeniz.

Advertisment

Yine de, hiç bilmeyen veya az bilene rehber olması adına, önemli bir kaç dikkat edilmesi gereken noktayı paylaşalım. Bu noktalar bence en kilit noktalar, önem sırasına göre:

 • Pipo sapı (stem) çiğnenmiş ve deforme olmuş mu?
  • Sap değişimini Türkiye’de yaptırmanız, özellikle ucuza yaptırmanız, zordur. Sapta ezilme, çiğnenme, kırılma varsa bu pipoyu bırakın.
 • Hava deliği, tütün haznesinin en dibinden mi geliyor?–ÖNEMLİ
  • Pipo içiminde en kritik konu, burada sıkıntı varsa o pipo “adam olmaz”. Pipo’ya tütünü koyup yaktığınızda, o haznenin en dibindeki delik, tüm dumanın geldiği deliktir. Eğer ki bu delik, tütün çukurunun ortasında ve en sonunda değilse, piponun içindeki tütünün sonunu yakamazsınız. Yanma kötü olacağından tütün nemlenir, sıcak yanmaya başlar ve açıkçası işin zevkini kaçırır. Hem birinci el, hem ikinci el pipo alırken, hava deliğinin, tütün çukurunun en dibine denk gelmiş olması en önemli konudur. Aynı zamanda pipo yapanın ustalığını gösterir.

   Düzgün Bir Örnek-Hava Deliği En Dipte

 • Pipo’nun tütün haznesi etrafı, yanmış mı/kırık, çatlak var mı?
  • Pipo içme konusunda tecrübesiz olanlar, bu konuda dikkatsiz olabilir. Hatta çoğunlukla ateşi tuttuklarında piponun tahtasına temas ediyor mu dikkat etmezler ve pipo tütün haznesi başı ciddi yanmış-kararmış olabilir.  Her pipoda burada bir iz ve yıpranma olacaktır, ama buradaki zarar ciddiyse bu pipoyı bırakın. Aynı durum kırık ve çatlaklar için de geçerli.
 • Pipo’nun genel şeklinde yamukluk/asimetriklik/bozukluk var mı?
  • Kaliteli pipoların 2. ellerinde bu alanda sıkıntı yaşamassınız genelde. Bu tabi ki 1. el alırken de dikkat etmek gereken bir şey. Piponun hatlarını kontrol edin.
 • Tütün haznesinin içindeki karbon birikimi ne düzeyde? Bu “karbon birikimi(cake/caking)” önemli bir konu ve anlatmak için bir iki cümle yeterli değil. Karbon Birikimi(Cake/Caking) Nedir, Ne değildir? yazısını okumanızı öneririm. Alacağınız 2. el piponun karbon tabakası, muntazam ve eşit dağılmış olmalı, piponun tütün haznesine bir ışık altında bakarak görebilirsiniz. Ortasında kalınlaşmış ama dibinde ve başında ince bir karbon tabakası, piponun çok ciddi içilmediğine ve kötü kullanılmış olabileceğine ipucu verir. Ancak bu karbon tabakası kazınarak pipo düzgün hale getirebilir. Bu pipoyu bırakmayın, tekrar düşünmek için bir kenara koyun.
 • Pipo’nun hava hattı nasıl?
  • Bunu anlamak için, piponun sapını gövdesinden ayırın. İlk olarak gözle sap içine, ve piponun gövdesinin içine bakın, bir engel, yamukluk, tıkanıklık var mı, burası pürüzsüz ve düzgün mu kontrol edin. Düz pipolarda bu daha kolaydır ancak eğik pipolarda gözle görmek zor olabilir. Böyle bir durumda bir tane pipo temizleme çubuğu rica edin ve onu bir uçtan diğerine iterek test edin. Bu çubuk diğer uca bükülmeden gidebilmelidir.

Eğer bu noktalarda sıkıntı yok ise pipoyu satın almaktan çekinmeyin. Ancak iş burada bitmiyor, pipoyu içmeden önce hem dış bir temizlik yapmak gerekirse cilalamak, hem içindeki katranı temizlemek ve iç temizlik yapmak, eski tütün kokusunu çıkartmak için de alkol-tuz müdahelesi yapmak gerekebilir.

Sonrasında iyi içimler…

 

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Nasıl Yapılır?, Periyodik Genel Temizlik, Pipo Bakımı, Pipo İçimi, Pipo Türleri/Şekilleri, Pipo ve Tütün Alışverişi, Pipo Yapımı, Türkiye'de Pipo ve Pipo Tütünü, Tütün ve Sağlık kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Nasıl Pipo Seçilir? 3. Bölüm: 2. el pipo alırken dikkat edilecekler için 1 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


dört − = 1

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>