Nikotinin Tadı ile İlgili Araştırmalar – Nikotinin tadı nasıl, neye benziyor?

Advertisment

Nikotinin tadının nasıl olduğunu veya neye benzediğini araştırmak için Tobacco Documents’da yer alan Charles E. Rix tarafından (detaylarına burada ulaşabilirsiniz) yapılan bir çalışma ilgimizi çekti. Bu deney basitçe, labaratuar ortamında hazırlanan sıvı nikotin solüsyonununun, nebulizator ile duman haline getirip denekler üzerinde test etme yöntemiyle gerçekleştirilmiş.

Advertisment

Çıkan sonuçlar kısaca şöyle:

  • Sıvı nikotin solusyonunun ileri derecede tahrik ve tahriş edici kesin bir aroması ve tadı olduğu, yüksek dozlarda ek olarak dilde yanma hissi yarattığı deneyimleniyor.
  • Sulandırılmış nikotin solusyonunun aroması “çürük, plastiğimsi ve keyifsiz” olarak tarif ediliyor.
  • Bu, özellikle dilin ucunda ve boğazın en arkasında yoğun olarak hissediliyor.
  • Nikotinin tadı ve aroması, solusyon asidik (Malik asit eklenerek) hale getirilince, bir miktar bastırılabiliyor ve nötrlenebiliyor.

Author: Charles E. Rix Division: Chemical Research RDM, 1977, No. 14 No. of Pages: 10 Project No.: 1245 Smoke Formation an Perception April 29, 1977

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Damak Tadı ve Beyin, Genel, Sigarayı Bırakma ve Pipo, Tadımcılık (Gurmelik) ve Pipo, Tütün Kültürü, Tütün Tatlarını Ayrıştırma, Tütün ve Sağlık, Tütünün Zararları ve Faydaları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


iki + = 7

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>