Pipo Fiyatları

Advertisment

Pipo için en uygun fiyat aralığı nedir?

ve

Pipo’ya ne kadar harcama yapmak gerekir?

Bu sorulara doğru cevap verebilmek için pipo’dan pipoya nasıl farklar olduğunu ve kullanım ihtiyaçlarınız netleştirmek gerekir.

Eğer ki, amaç değişik kalitedeki tütünleri tatmak değil de, güzel gözüken bir aksesuar sahibi olmak ise 10, 20 veya 30 TL’ye pipo edinebilirsiniz. Ancak bu pipolar malzeme ve işçilik olarak ne dayanıklı ne de keyifli olacaktır.

Advertisment

Pipo için bir çok malzeme kullanılabilir ancak dünyada en yaygın kullanılan malzeme gülkökü(erica arborea)’dür. Pipo satın alırken dikkat edilecekler, ve Nasıl 2. el Pipo Seçilir yazılarımıza bakabilirsiniz.

Hiç de fena olmayan, ve dünyada bu işin merkezinde olan lületaşı da düşünülebilir ama öncelikle daha dayanıklı olan gülkökü ile başlanması tavsiyemizdir. Lületaşı, ilk pipo olarak kullanması, hem narinliği hem içim özellikleri sebebi ile daha çok ustalık ister.

Ortalama kalitedeki (yani malzemesi, işçiliği ve büyüklüğü ile) bir gülkökü pipoya, en azından 50 TL ayırmanız gerekecektir, ki bu da alt sınırdır.

Başlangıç aşamasında 100TL’yi de geçmeye gerek yoktur. 50-100TL arasında, gayet uzun yıllar içilebilecek pipo alınabilir ancak pipo alınırken dikkat edilecekler yazısına bakmanızı öneririm.

Kritik nokta şudur, eğer ki baştan daha ucuza kaçarsanız, ucuz etin yahnisi kötü olur’dan yola çıkarak, çok kaliteli bir pipo içim deneyimi yaşamayacağınız garantidir. Belki çok seveceğiniz bir hobiyi, 20 TL az harcamış olmak adına, ilk kötü deneyim sebebiyle kaçırabilirsiniz. Öte yandan, (kendimden yola çıkarak da söylüyorum), ilk satın alınan pipoda , 70 TL- 30 € gibi rakamlar çok gelirken, piponun ne kadar uzun zamanlı bir yatırım olduğunu ve ne kadar büyük bir keyif verebildiğini anlayıp bunu bir hobi haline getirdiğinizde daha pahalı pipoları zevkle tercih ediyor olabilirsiniz. Nihayetinde önemli olan kalitedir, fiyat değil, ama 2012 Türkiye pipo pazarında, az çok fiyatların bu civarda olduğunu söyleyebilirim.

İyi alışverişler!

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo ve Tütün Alışverişi, Türkiye'de Pipo Bulmak, Türkiye'de Pipo ve Pipo Tütünü kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Pipo Fiyatları için 2 cevap

  1. Mert aslan der ki:

    cok tesekkür ederim sizler sayesinde pipoya merak saldım cok memnun ve mutluyum ilk pipomu almanyadaki akrabalarıma getirttim. alısınca dediginiz gibi türkiyedende aldım fakat tütün konusunda cok sıkıntı cekiyorum. türkiyede kaliteli pipo tütünü bulmak zor. saglık olsun. tekrar emeginize saglık teşekkürler pipo evi :)

  2. ilhan karabas der ki:

    sizlere vermiş olduğunuz bu bilgiler için emeğinize çok teşekkür ediyorum. ben yeni pipo kültürüne alışmaya çalışan birisiyim. piponun sadece gösteriş olarak değil bir kültür bir yaşam biçimi olarak anlatmanız gerçekten beni çok etkiledi. emeği geçen herkese çok çok selamlar ve teşekkürler. keşke sizlerle tanışmak ve oturup muhabbet etme imkanımız olsa.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


× iki = 2

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>