Pipo İçimi – Piponun Ateşinin Korunması ve İçim Temposu

Advertisment

Tekrarlayalım. Piponuzun sönmesi doğaldır. Bir içim sırasında birkaç kere sönmesi –özellikle sonlarına geldiğinizde- çok olasıdır. Yeniden yakmaktan çekinmeyiniz. Olması gerekenden fazla söndüğünü düşünüyorsanız biraz pratikle ateşi canlı tutmayı başarabilirsiniz.

Top Gear sunucusu Jeremy Clarkson, "Porsche Design" marka piposunu ateşliyor...

İlk ateş (charring light):

Piponuzun ateşinin altyapısını oluşturacak ve keyifli bir dumanı sağlayacak en önemli şey, en başta piponuzu nasıl yaktığınızdır (charring light). Piponuzu tütünün kesimine / nemine göre 2-3 aşamada içime hazır hale getirebilirsiniz. Ateş için düzgün bir platform oluşturana kadar yakıp tamp etme (pipo çakısıyla bastırma) işlemini tekrar etmenizde bir sakınca yoktur.

 

 

Bastırma (Tamping):

Advertisment

Pipo içerken yanan tütünün külleri en üst kısımda birikecek ve bir noktada ateşin oksijenle temasını azaltacaktır. Bu da ateşin yavaş yavaş sönmesine neden olabilir. Bu nedenle, pipo ağzınızdayken veya elinizdeyken, külleri periyodik aralıklarla pipo çakınızla bastırmanız, ateşi yanmaya teşvik edecek. Bastırma işlemini çok bastırmadan ve tütünün yoğunluğunu bozmadan yapmaya özen gösteriniz.

Tıkanmalar:

Düzgün bir hava deliği örneği

Nadir de olsa, hava yoluna (tütün deliğinin dibinden) bazen tütün sıkışabilir veya karbon tabakası sebebiyle bu hava yolu zamanla küçülebilir. Bu yeterince hava çekememenize, dumanın azalmasına ve ateşi yeteri sıcaklıkta tutamamanıza neden olur. Bu durumda ateşiniz sönebilir. Piponuzu reamer ile (yazımızda anlatıldığı gibi) kazıyabilir ve hava yolunu açmak hava yolunun ağacını zedelemeyecek şekilde bir çubuk yardımıyla temizlik yapabilirsiniz.

İçim ritminiz:

İçim temposu içimi keyifli hale getiren faktörlerden birisidir

İçim hızınız ve sürekliliğiniz çok önemli. Biraz pratikle ve deneyimle hangi tütün kesimini / tipini hangi hızla içmeniz, hangi periyodlarla nefes almanız gerektiğine kendiniz karar verebiliyor olacaksınız. Unutmayın. Fazla hızlı nefesler almanız ateşi olması gerektiğinden fazla ısıtacak, dil ısırmasına (tongue bite) ve piponun gövdesinin fazla ısınmasına, dolayısıyla elde rahatça tutulamamasına sebebiyet verecek. Ancak çok üzücü bir durum değildir. Bu gibi durumlarda içime bir süre ara verip ateşin soğumasını / sönmesini bekleyebilirsiniz. Sonrasında da yeniden yakabilirsiniz. Bazı usta pipocular en iyi içim temposunu “ateşi sönmeye yakın tutabilmek” olarak ifade ederler.

Sönmek üzere olan ateşi canlandırmak:

İki parmağınızı, piponuzun tütün deliğinin neredeyse tamamını kaplayacak şekilde kapatmanız ve o şekilde bikaç nefes çekmeniz ateşi farkedilir şekilde canlandıracaktır. Yukarıdaki videoda da bu tekniği izleyebilirsiniz.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Dil Yanması (Isırması), Genel, İçerken Tütünü Bastırma, Pipo İçimi, Pipo Türleri/Şekilleri, Pipoyu Yakma kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


+ yedi = 14

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>