Pipo içiminde zevk ve tütün temini – Kullanıcı Sorusu: Cevaplandı.

Advertisment

Merhaba,

İsim vermeden bize gelen bir soruyu ve verdiğimiz cevabı paylaşmak istiyoruz. Böyle soru işareti kafasında olanlara faydası olabilir.

Soru:

Advertisment

Merhabalar. Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için candan
teşekkürler. Pipo içmeye yeni başladım ve bir lületaşı bir de
kırmızı yıldız şahin pipom var. İçim zevki alamıyorum.
Haftalardır süren tütün doldurma, pipo yakma ve içme tekniklerini
incelikle uygulamama rağmen dil ısırması sorunu yaşıyorum.
Sanırım sorun tütün veya pipolardan kaynaklanıyor. Bir peterson
bir de savineli marka pipo almayı düşünüyorum. Ama iş bununla
bitmiyor. Tecrübelerinize dayanarak kaliteli tütünleri nasıl temin
edebileceğimi söylerseniz çok sevinirim. İnternetten getirtme şansımızın olduğu siteler
varsa mesela ya da başka yollar bulunuyorsa öğrenmeyi çok isterim.
Cevabınızı merakla bekliyorum. İyi akşamlar.

Cevap:

Merhaba,

 Bahsettiğin gibi, tütünü doldurma, yakma ve içme incelikleri ancak iyi içim sağlayan bir pipo ve kaliteli bir tütün buluştuktan sonra gerçekten anlamı olan şeyler. 
İlk olarak, lületaşı ile çok kaliteli içimler yapılabilse de daha kolay olduğu için gül köküne ağırlık vermeni öneririm. İkinci olarak, gülkökü pipoların, ilk 4-7 içimi çok verimli değildir, caking tamamlanmamış olur, bununla ilgili sitemizde bir iki yazı var, buna biraz zaman verebilirsin. Üçüncü olarak, Şahin piponun iyi pipoları olabildiği gibi, Peterson’ın da kötü pipoları olabilmekte. Genelde Peterson’ın daha iyi bir marka olduğu doğru ama elimde Peterson’dan daha iyi içen bir Şahin pipo bile var. Bu yüzden pipo seçimi yaparken, ağacın kalitesine, hava deliğinin muntazamlığına ve tütün çemberinin tam altında olmasına dikkat markadan daha önemli olabilir. Yine de bir Peterson yatırımı kötü olmaz. 
Tütüne gelince, bu konu, ne yazık ki, bu ülkede çok sıkıntılı, zamanla değişeceği ümidimiz. Çözüm alternatifleri ise, lokal “tobacco shop” adlı yerleri dolaşmak ve buradaki tütünleri denemek. Özellikle çok ağır aromalı tütünler başta çekici gelse de, çok ciddi şekilde dil yanmasına sebep olurlar. O yüzden daha az aromatik olanları bulmaya çalış, bunlarda ilki Amphora’nın kırmızısı, çok derin tadı olan bir tütün değildir ama gayet içilebilir. Sonra, Türk Pipo Tütünü ve Yayladağ pipo tütünü yeterince arandığında bulunabilen tütünler. Son alternatif ise yurtdışı tanıdık aracılığıyla istemek.
Son olarak, tütünlerin dil yakmasında sadece kendisi değil, o anki nemi çok önemlidir. Tütünlerin doğru kurulukta olduğundan emin ol, Örneğin yeni açılmış bir tütünü ben açık olarak 1-2 gün bekletmeden içmem. Bazı tütün buna istisnadır ama hemen her zaman, tütünler olması gerektiğinden daha nemli gelir.
Yardımcı olabildiğimi umuyorum,

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


− 6 = üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>