Pipo İçmek mi daha “Erkeksi”, Sigara İçmek mi?

Advertisment

Bu yazımız theartofmanliness.com isimli kaynaktan eğlence amaçlı olarak “birebir” çevrilmiştir.

Tütün kullanımının öncelikli sebebi, tütün yapraklarında doğal olarak bulunan “büyülü” bir kimyasal olan nikotin’in vucuda girmesini sağlamak. Düzenli tütün kullanımının zararlarının yanında nikotinin, dikkat artırıcı, refleks ve hafızayı güçlendirici, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının risklerini azaltıcı faydaları olduğunu bilim adamları artık kabul ediyor. Tütün kullanımı zevk veren, gün içerisinde kullanıldığında “kaldıraç” etkisi yapabilen, rahatlatıcı bir aktivite. Kullananlar için cezbedici diğer özelliği de diğer tütün kullanıcıları ile tanıştırıcı, sosyalleşmeyi artırıcı ve sosyal bir bağ kurulmasında aracı olması.

Bilindiği gibi tütün kullanıcılarının yanında, “tütün karşıtı” olan, tütünün yasaklanması /kullanımının kısıtlanması ve insanların tütünden zevk alma hakkını engellemek için çalışan bir kesim de var. Bu kesim aslında yeterince başarılı olmuş ve çoğu ülkelerde kapalı alanlarda tütün kullanımının yasaklanması sürecinde çalışmaları ile katkı sağlamıştır. Ancak bu tütün karşıtı kesmin var olması ve sayılarının gün geçtikçe artmasının gerçek sebebi “tütün kullanımı” karşıtı olmalarından çok, toplumsal zararlarından dolayı “sigara tüketimi”. Dolayısıyla sigara dışındaki, sigara kadar zararlı olmayan tütün tüketim yöntemlerinin tamamı da (pipo, puro, sarma tütün vs.) bu yasaklamalarla güme gitmiş durumda.

Bu yasaklar tütünün (büyük ölçüde sigaranın) zararlı etkilerinden toplumu koruyor ve daha sağlıklı nesiller için adım atılmasını sağlıyor. Ancak nikotinin ispatlanmış ve bizce önemli faydalarından da insanları uzaklaştırıyor. Buradan nikotinin faydalarını inceleyebilirsiniz. Buna karşı çıkmanın en iyi yolunun “amaçsızca” sigara içmeyi bırakıp diğer, sigara kadar zararlı olmayan tütün içme yöntemlerini denemek olduğunu düşünüyor ve bu yazımızda tütün içme yöntemlerini erkeksilik derecelerine göre sınıflıyoruz :) .

Advertisment

NOT: Bütün tütün içme yöntemleri sağlığa zararlıdır.

Sigara – Erkeksilik derecesi: 0,5

Sigara’da nikotin vucuda, içe çekildikten sonra akciğerler üzerinden girer. Bu yüzden, sadece nikotini içinize çekmekle kalmayıp katran, zifir gibi zararlı maddeleri de almış oluyorsunuz. Sonucunda da akciğerlerinizin oksijen kapasitesini düşürüyor ve “erkeksiliğinizden”, gücünüzden ve sağlıklı duruşunuzdan taviz vermiş oluyorsunuz. Hayatınız boyunca sigara içerseniz, büyük ihtimalle iyileştirilemez veya ızdırap verici bir hastalığa yakalanıyor veya kanser oluyorsunuz. Beraberinde, hayatınız boyunca üstünüz sigara kokuyor ve insanları bir noktada kendinizde uzaklaştırıyorsunuz. Bu nedenle sigara, bizce, en “az erkeksi” tütün kullanım yöntemi. :)

Yazımızın devamı çok yakında…

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo İçimi, Sigarayı Bırakma ve Pipo, Tadımcılık (Gurmelik) ve Pipo, Toplumsal Açıdan Pipo, Tütün, Tütün Kültürü, Tütün ve Sağlık, Tütünün Zararları ve Faydaları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.