Pipo İçmek Sağlıklı mıdır / Sağlığa Zararlı Mıdır?: Tüm Tütün Türlerinin Sağlığa Zarar Derecelerine Göre Sıralanması

Advertisment

 

Pipo içmek, tütün içme yöntemlerinden en zararsızlarından biri olmasına rağmen tütün ve nikotin kullanımına ilişkin bazı sağlık tehlikeleri pipo içiminde de geçerlidir.

Bahsetmiş olduğumuz gibi, tütün ve nikotin eş anlamlı değildir. Nikotin, normalde de vücutta bulunan, bir tek tütüne özgü olmayan bir kimyasaldır ve beyindeki önemli süreçlerde rol oynar. (Beyin’de bu iletişim Nikotinik Reseptorler ile gerçekleştirilir). Tütün, nikotini en yoğun olarak barındıran bitkidir.  Çayın ve kahvenin kafeini barındırmasından bir farkı yoktur. Mesela, çay yapraklarını da sigara gibi kağıda sararak, günde 20 defa içseydiniz,  en az sigara kadar, muhtemelen de daha fazla sağlık riskiyle karşı karşıya kalabilirdiniz. Organik bir maddenin (bitki vb. yanması) sırasında ortaya çıkanların kendisi çok sağlıklı olmadığı gibi, bu durum sigaraya ve diğer tütünlere yoğun olarak katılan kimyasallar ile daha da kötü hale gelmektedir.

Advertisment

Yani özetlemek gerekirse,

  • Zararlı olan nikotin değildir.
  • Tütün tüketme yöntemlerinden en zararlı olanı tütünü yakmaktır. Örneğin çiğneme tütünü, veya İskandinav ülkelerinde sıklıkla kullanılan SNUS tütünü yakarak içmeye göre daha sağlıklı ve daha az risklidir.
  • Tütünü yakarak içme yöntemleri arasında, istisnasız en zararlı olanı, bu dumanı direk olarak ciğere solumaktır.
  • Tütünün kendisine bakarsak, en katkısızı en sağlıklısı olacaktır. Sigaralarda kullanılan harmanlarını büyük bir kısmının, en kalitesiz tütünlerin geri dönüşmü, bir kısmının karton/kağıt gibi selülozik dolgu malzemesi olduğu bilinmektedir. Ek olarak da tütünün üzerinde bir sürü bozulmayı engelleyecek katkı malzemesi ve ilaç bulunmaktadır. Herhangi bir internet araması bunların ne olduğunu sayfa sayfa önünüze dökecektir.

Bu noktalara baktığımızda, bilimsel olmayan(!) ancak kişisel deneyimlere ve genel konuyla ilgili duyum ve araştırmalara dayanan en zararlıdan en zararsıza şöyle bir tütün zararlılığı sıralaması yapabiliriz:

  1. Sigara: Hem tütünün kendisi katkılıdır, hem yakarak, hem ciğere çekilerek içilir(hem de çok sayıda tüketilir). Bu yüzden en zararlı olandır.
  2. Sarma tütün: Sigara ile benzeşse de, katkı malzemesi daha az olan bir tütündür hem de sarmak daha zahmetli olduğu için nispeten daha az içilir.
  3. Gündelik içime yönelik minik purolar, cigarillo’lar ve aromatik sigaralar: Sigara kadar sık içilmezler,  ve ciğere daha az çekilirler/ya da çekilmemeleri gerekir. Ancak bunlarda çoğunlukla kalitesiz tütün kullanılır. Özellikle, paketleri 5-10 TL olan bazı kalitesiz/taklit purolarda uzak durmanızı öneririm. Islak purolar da bu kategoriye girer, aralarında en kalitelisi, uzun yıllardır taviz vermeyen “Backwoods” markadır, zevkle içilebilir, diğerleri için aynısını söyleyemem.
  4. Pipo: Tütün yakılır ancak ciğere hiç çekilmez, nikotin alımı burun, damak ve genizden gerçekleştirilir. Kullanılan tütün kalitesi gerçekten yüksektir(özellikle kaliteli yabancı tütünlerden bahsediyorz. Ağır aromatik pipo tütünler çok kalitesiz olabilir). Pipo, aşırı sık içilip  ağız ve diş sağlılığına dikkat edilmediğinde olumsuz etki yaratabilir, bunun ötesinde gırtlak ve boğaz kanseri ile de, düşük de olsa arasında bir bağlantı bulunmaktadır.
  5. Puro: Burada puro derken, 3. Kategorideki ucuz purolardan değil, orjinal Küba, Habana veya Güney Amerika purolarından bahsediyoruz. Bunlarda kullanılan tütünler, gerçekten üst kalitedir, ve katkı neredeyse hiç yoktur. Tütünün en saf ve en iyi işlenmiş halidir. Ancak pahalıdır. Pipo ile Puro (pipoda kaliteli tütün kullanıldığında) sağlık açısından neredeyse aynıdır, sadece farklı bir içim yöntemidir. Puro’nun bir alt grupta yer alarak nispeten daha az zararlı değerlendilimesi, fiyatı ile de bağlantılı olarak çok daha ender içiliyor olmasındandır.
  6. Son grupta, yakılmadan tüketilen tütünler düşünülmelidir. Bunların başında, toz haline getirilip burundan soluma yoluyla tüketilen Snuff(enfiye), İskandinavya da popüler olarak  kullanılan, diş eti ile dudak arasında bekletilerek emilen SNUS,  ve çiğnenip tükürülen çiğneme tütünü gelir.

 

Tüm bunlar düşünüldüğünde, Pipo içmenin ne kadar riskli olduğuna artık kendiniz karar verebilirsiniz!

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Damak Tadı ve Beyin, Genel, Sigarayı Bırakma ve Pipo, Toplumsal Açıdan Pipo, Tütün Kültürü, Tütünün Zararları ve Faydaları kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.