Pipo Nasıl Yakılır?

Advertisment

İlk olarak işe, en zıt örnek ile karşılaştırarak başlayalım:

Sigara, en düzgün şekilde yanması için mühendisliğine milyonlarca dolar para harcanmış bir tütün türüdür. İçinde kullanılan tütünün türü, nemi, yanma özellikleri(hangi sıcaklıkta yandığı) ve yine kullanılan kağıdın yanma özellikleri(hızlı mı yanıyor, yavaş mı yanıyor vb.) en düzgün yanmayı sağlamak için tasarlanmıştır. Sigara’nın ucunu ufak bir ateş değmesi, sigaranın filtreye kadar muntazam yanıp sönmesi için yeterlidir. Bir sigarayı yanlış içmek bu yüzden mümkün değildir, yakıp içinize çekmek yeterlidir.

Öte tarafdan pipoda tütünün yanışını ayarlamak, tam olarak pipo içenin kontrolündedir. Bu yüzden biraz daha zahmetlidir ama, belki bu işi bu kadar zevkli yapan da budur.

Tütünün nasıl yanacağına, hangi tür bir pipo içinde olduğu, tütün çemberinin derinliği ve genişliği, tütünün buraya ne sıkılıkta doldurulduğu ve en önemlisi tütünün yanma karakteristikleri ve nem oranı etki eder. İyi bir pipo içicisi bu değişkenleri dikkate alarak iyi bir pipo içimi orkestre edebilir.

Advertisment

Şimdi gelelim pipoyu nasıl yakacağımıza: (Pipo yakımı ile ilgili videomuza buradan erişebilirsiniz.)

  • İlk olarak, piponun düzgün doldurulduğundan emin olun. Pipo’ya Tütün Nasıl Doldurulur? yazısına göz atabilirsiniz.
  • Pipo yakarken en çok kullanacağınız, pipocunu dostu ateş, kibrittir. 100$’lık çakmaklardan daha kullanışlı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İlk olarak kibrit, tahtanın yanması ile doğal bir ateş sağlar, yanma ısısı düşüktür, yaklaşık 8-10 sn yanık kalarak tam bir yakımlık süre verir ve çok ucuz/heryerde bulunabilirdir.
  • Genel gelenek itibariyle pipo 3 adımda yakılır. Bu adım sayısını 2′ye düşürmenize izin veren tütünler olacaktır, çok nadiren de olsa 4. yakım gerekebilir ama genel prensip 3 diyelim.
  • 1. adım’da kibrit yakılır, kükürt uçtuktan sonra bir yandan pipodan hava çekilirken bir yandan kibrit ile tütünün etrafında daireler çizilir. Piponun tütün haznesi duvarları ile tütünün birleştiği yerlerde, kibrit tütüne değmeden yaklaştırabilirsiniz. Aynı zamanda piponun ağacını yakmamaya(özellikle çakmak kullanıyorsanız) özen gösterin.
  • İlk kibrit söndüğünde piponuz kısmen yanmış olacaktır. Piponuzdan birkaç nefes sonra sönecektir, sönmesine izin verin.  Pipo çakınız veya pipo bastırma aletinizin(tamper) yardımıyla, üstte kömürleşen bir kısım tütünü hafifçe bastırarak, ikinci yanmaya uygun bir yüzey oluşturun.
  • İkinci yanma’da, yüzey daha müsait olduğundan ateş daha derine inecektir, çok fazla ateşi harlamadan ikinci kibrit ile ikinci yakımı tamamlayın ve piponun sönmesine izin verin.
  • Aynı adımı üçüncü kere tekrarlayın. Pipo’nun içerisinde muntazam bir kor birikmiş olacaktır. Bundan sonrası bu ateşi keyiflice canlı tutmakta.
  • Dakikada 7-10 nefes, normal koşullarda tütünü rahatlıkla yanar tutar. Bir şeye dalıp 2 dakika nefes çekmesseniz ise pipo sönecektir. Sönerse tekrar yakmaktan hiç çekinmeyin. En iyi pipo içicisi, piposunu söndürmeyen değil, en çok keyfi alandır.
  • İlk 8-10 dakikanın sonunda doğru en üstteki tütünler yanmış ve külleşmiş olacaktır, pipo çakısının tabanlı ucu ile veya var ise tütün bastırma aleti(tamper) (Video: Pipo nasıl tamp edilir?)ile üstteki kül tabakasını yanmamış tütün seviyesine gelecek şekilde bastırın. Gerektiğinde bir yandan nefes alırken, diğer taraftan tütüne ateş göstererek tekrar yakın.

İlk pipo yakışınızda tüm bunları kusursuz yapmayı beklemeyin. Tütünü çok iyi yakamamanız, veya çok fazla ateşi harlayarak keyifsiz bir hale getirmeniz olasıdır. Hiç merak etmeyin, zaman içerisinde tütün haznesindeki ateşi, refleksif olarak istediğiniz sıcaklıkta tutmayı öğreneceksiniz. İlk araba kullanmayı öğrendiğiniz zaman, debriyaj ve vites kontrolünün ne kadar konsantrasyon gerektirdiğini hatırlıyor musunuz? Yeterli tecrübeniz var ise, artık sizin için bu beceriler refleksif hale gelmiştir ve bir yandan radyodan müzik seçerken diğer yandan trafiği ve arabadaki sohbetleri takip edebiliyorsunuzdur.

Samimiyetle, pipo içmenin en zevkli kısmı, bu beceriyi her içişte daha ileri götürebilmektir.

(Pipo yakımı ile ilgili videomuza buradan erişebilirsiniz.)

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, İçerken Tütünü Bastırma, Nasıl Yapılır?, Pipo İçimi, Pipoyu Yakma kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


6 × = kırk sekiz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>