Pipo Rotasyonu / Aynı Pipo Tekrar Tekrar Kullanılır Mı?

Advertisment

Aynı pipoyu dinlendirmeden içmek, çok doğru değildir*.  Gülkökünü pipo malzemesi olarak sık kullanılmasının sebebine bakarsak konu net anlaşılacaktır.

Gülkökü ağacı, yapı itibariyle hava ve nem geçirgendir. Bir pipodan istenen, içine koyulan tütün yandığında, dışarı ısı vermemesi ancak oluşan nemi dışarı atabilmesi/emebilmesidir. Gülkökü ve aynı zamanda lületaşı bu işi iyi yaptıklarından bu kadar sık tercih edilirler.

Pipoyu tütünle doldurdunuz, yaktınız ve içiyorsunuz, bu sırada kuru olan gülkökü ağacı tütünün yanmasından oluşan ekstra nemi emer ve kuru bir içim sağlar. Diyelim ki aynı pipoyu, kurumasına izin vermeden-3-4 saat sonra tekrar içmeye karar verdiniz, pipoyu içebilirsiniz, önceki içtiğiniz tütün nispeten kuru ve çok nem vermemiş ise bu zevkli bir içim bile olabilir.

Bazı zamanlarda ise, henüz nemli kalmış bir pipoyu, dinlendirmeden yakarsanız, pipo oluşan ekstra nemi emeyecek, tütünün acılaşmasına ve içimin kalitesinin düşmesine sebep olacaktır. Pipo daha çok sulanacaktır, daha keyifsiz hale gelecektir.

Çözüm nedir?

1. çözüm, eğer tek pipo sahibi iseniz ve başka pipo almak istemiyorsanız, piponuzu içimler arası bekletmektir. 1-2 gün uygun bir aralıktır. Ancak aynı pipoyu 2 ay boyunca her hafta 3-4 kere içerseniz piponun çok yıpranacağını ve gittikçe acılaşacağını söyleyebilirim.

Advertisment

2. çözüm yeni bir pipo/pipolar almaktır. Böylece pipolarınızı “rotasyona” sokabilir, sırayla içebilirsiniz. İçmediğiniz pipolar o sırada dinlenecektir, ayrıca itiraf etmek gerekirse, farklı farklı pipo içmenin zevki de ayrıdır. Hepsi farklı içim karakterini zamanla ortaya çıkartacaktır.

Kaç pipoya sahip olmam gerekir?

Eğer ki, pipoyu 40 yılda bir ele alınacak bir hobi nesnesinden fazla olarak görüyor, düzenli bir pipo içicisi olmak istiyorsanız, minimum 3-4 pipoya sahip olmanız gerektiğini söyleyebilirim.  Bu şekilde bir hafta 2-3 pipoyla geçirirsiniz, diğerlerinin de daha uzun süre dinlenme şansı olacaktır. Ayrıca; farklı pipolara sahip olmak, farklı pipoları farklı tütünlerle eşleştirme şansı verir ve içim kalitesini arttırır. 10 + pipo’nun, bir kaç yıllık bir pipo içicisi için normal bir sayı olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi ki tüketim çılgınlığına kapılıp abartmamaya dikkat etmek gerekir!

 

 

(*Burada gülkökünden-Erica Arborea’dan bahsediyoruz–lületaşı pipolar dinlendirmeden daha sık içilebilir.)

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, İçim Sonrası Bakım ve Temizlik, Pipo Bakımı, Pipo ve Tütün Alışverişi kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.