Pipo Seçiminde Şekil ve Boyut Önemli mi?

Advertisment

Tamamen kişisel zevk ve tercihlerinize göre piponuzu seçebilirsiniz. Kimi pipo web-sitelerinde veya pipo mağazalarına gittiğinizde tavsiye edilen, pipoyu öncelikle görünüşünüze ve tarzınıza yakışacak şekilde seçmenizdir. Bu tavsiye, pipoyu gösteriş aksesuarı olarak düşünenler için yerinde olabilir, ancak bu işi uzun vadeli ve zevk alacak bir hobi olarak değerlendiriyorsanız, dikkate almamanızı öneririz.

Ancak, piponuzu seçerken pipo tiplerinin karakteristik özellikleri gereği seçimizde rol oynayabilecek birkaç faktöre dikkatinizi çekebiliriz.

Advertisment

  • Bazı piposeverler eğik (bent) pipoları tercih eder. Çünkü bu tip pipolar ağızda asılı gibi durduğu için dişleri ve çeneyi daha az yorar.
  • Bazıları düz saplı pipoları da kullanışlı bulabilir. Çünkü düz saplı pipolarda pipo ağzınızdayken ateş, eğik pipolara kıyasla daha yukarıda yanmaktadır ve dumanın gözüne gelmesinden rahatsız olanlar için bu önemli olabilir. Dolayısıyla bu içiciler düz pipo tercih eder. Bunun haricinde, içim sırasında temizleme çubuğu ile piponun içinde biriken nem ve ıslaklığı yok etmek bu tip pipolarda nispeten daha kolaydır.
  • Çok küçük pipolar genellikle “sıcak yanar”. Bkz. Dil Isırması (tongue bite).
  • Çok büyük tütün deliği olan pipolar da diğerlerine kıyasla haznesine daha fazla tütün alacağından, yeni başlayanlar için ateşi belirli seviyede tutma bakımından zorlayıcı olabilir.
  • Pipo’nun malzemesinin Gül Ağacı (Erica Arborea bitkisi) olmasına dikkat edin.

Pipo satın alırken bilmenizi faydalı olacağını düşündüklerimiz yalnızca bu kadar. Eklemekte fayda var, bir pipo içicisinin içtiği tütün tiplerinin çeşitliliğine ve pipo içme sıklığına göre, standart olarak 1′den fazla piposu olmalıdır. Örneğin, hep aromatik tütün içtiğiniz bir pipoda “latakia” içeren (Baskın notalı bir tütündür. Karakteristik özelliği “isli” ve “yanıksı” olmasıdır) bir tütünü koyup içtiğinizde, aynı pipodan bir sonraki aromatik içiminiz beklediğiniz gibi olmayabilir. Latakia içerikli tütün içmiş olmanız bu pipodan aromatik içmekten artık hoşlanmamanıza bile neden olabilir. O yüzden genel bir kural olarak her tütün türü için ayrı bir pipo ayırmak (pipo koleksiyonunuz genişlediğinde) iyi bir fikir olabilir.

Bir Pipo’nun ilk amacı, içine tütün konulup içilmesini sağlamaktır. Ceketinize veya kravatınıza eşlik etmesinden önce dikkat edilmesi gereken işini ne derece iyi yaptığıdır. Güzel bir pipo, görsel olarak bir estetik sunar ve içme zevkini de olumlu etkiler.
Özetle pipo seçiminde, özellikle ilk piponuzda, ortalama boyda ve standart’a yakın bir pipo seçmenizi önerbiliriz. “Billiard” tabir edilen, düz bir pipo ile başlamanız yanlış olmayacaktır.

Pipo türleri/şekilleri ve alırken dikkat edilecekler konusunda diğer yazıları bulabilirsiniz.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo İçimi, Pipo Türleri/Şekilleri, Pipo ve Tütün Alışverişi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


9 × dört =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>