Pipo Temizliği: Pipo Nasıl Temizlenir? / Periyodik ve Günlük Temizlik

Advertisment

Bu konu ile ilgili soru soran okuyucularımızdan birini cevap yazarken, pipo temizliği konusuna yeterince eğilmediğimizi farkettik. Zevkli ve kaliteli bir içim için pipo temizliği bir tercih değil, önemli bir zorunluktur, nedenine ve nasılına beraberce bakalım.

Neden Pipo Temizliği Önemlidir?

Pipo içiminde tütün yanmasının doğal sonucu olarak, duman, su buharının yanı sıra, is veya katran olarak adlandırılan bir çok madde açığa çıkar. Özellikle tütünün yanması sonucu geriye kalan organik madde, pipoda yanmanın olduğu ve dumanın geçtiği her yerde zamanla birikir. Bu birikim aşırı hale geldiğinde, pipoların düzensiz genleşme ve baskıdan çatlamasıyla(lületaşı pipolar buna özellikle hassastır) veya hava yolunun fazla tıkanması ve nihayetinde içilemez hale gelmesiyle sonuçlanır. Bunlar tabi ki, en uç örneklerdir, ama düşündüğünüzden daha çok pipo kullanıcısı bu tarz sıkıntıları yaşıyor ne yazık ki. Pipoyu periyodik temizlikten yıllarca geçirmeyenler bile var.

Bu uç örnekler bir tarafa, piponun iyi ve düzenli temizlenmediğinde ortaya çıkardığı en belirgin sorun, tadının acılaşması ve keyifli bir içimi zorlaştırmasıdır, ki bu da düzenli temizliğe zaman ayırmak için fazlasıyla geçerli bir sebeptir.

 

Pipo Nasıl Temizlenir – Günlük/İçimlik Temizlik

Pipo’ya tütün doldurmadan önce, içerisinde kalmış olabilecek tütün parçaları tercihen bir pipo temizleme çubuğuyla çıkarılır, piponun sapından da aynı şekilde bir pipo temizleme çubuğu geçirilir. Ardından piponun içinde kalıntı kalmadığından emin olmak adına dikkatli ama iyi bir basınçla saptan kısaca üflenir. Pipo doldurulur, keyifle içilir.

Pipo bitince, ilk olara tütün haznesinde kalmış kül güzelce uygun bir yere dökülür, kalan büyük parçalar pipo çakısı ile temizlenir. Sapta birikmiş olabilecek nem’e karşı piponun sapını bir peçeteye deydirirseniz fazla su buradan çıkacaktır. Alternatif olarak pipoyu boşalttıktan sonra sapını yere gelecek şekilde(dışarıdaysanız!) silkerek içindeki fazla nemi atabilirsiniz. Daha sonra, saptan üflenir ve hava yolunun açık olduğundan emin olunur. Pipo Kurumaya bırakılır.

 

Uzun zamandır gerekli periyodik temizlikten geçmemiş bir pipo! Kaynak:www.brothersofbriar.com

Pipo Nasıl Temizlenir – Periyodik Temizlik

Advertisment

Günlük temizlik piponun bir sonraki içime hazırlığını sağlar. Bununla birlikte, periyodik pipo temizliği olmadan, piponun gövdesi ile sapının birleştiği nokta (shank-stem) günlük temizlikte temizlenmemiş olacağından, periyodik temizlik önemlidir.

Uygun bir ortamda, (yeni söndürülmemiş) bir pipo sapından ayrılır, İlk olarak sap ile gövdenin birleştiği yerlerdeki fazla katran ve pislik için kıvırarak bir peçete kullanabilirsiniz. Ardından pamuklu kulak çubuğu veya pipo temizleme çubuğu ile, ilk olarak bir – iki kere kuru olarak sap ve gövde ile birleşen bölge temizlenir. Ardından bir pipo temizleme çubuğunu alkole batırıp tekrar aynı şekilde delikten geçirebilirsiniz. Gerekirse ikiye katlayarak daha kalın deliklerin temizlendiğinden emin olun. (Şarap, bira gibi alkoller değil, vodka, viski gibi alkoller idealdir(18 yaşından büyükler için! J).

Tütün çemberine gelince, eğer çok ciddi bir caking-karbon birikimi varsa (bunun için iyi bir gösterge, ortalama bi r demir 1 TL kalınlığını geçmemesidir), kazıma işlemi yapmak gerekir. Bunun için iyi bir reamer-kazıyıcaya ve ağaca zarar vermemek için işini bilen birine ihtiyaç vardır,  bu konudaki “Pipo’da Karbon Tabakasının kazınması” yazısına göz atmanızı öneririm.

Kazıma gerekliyse yaptıktan sonra, ben kişisel olarak, alkol ile ıslak olan pipo çubuğu ile tütün çemberini de temizlemeyi tercih ediyorum, daha yumuşak bir tat verdiğini gözlemledim, ama bu opsiyoneldir. Kabaca kuru bir çubukla da temizleyebilirsiniz ama içinde tozlaşmış tabaka kalıntısı kalmadığından kesinlikle emin olun.

Kolonyalı mendil tarzı ürünler, kullanmayın. Acı tat verir. Alkol pipo için temizliği için iyidir ancak piponun dışında deydirirseniz solma yapabilir, dikkatli olun.

Pipo’nun bazı yerleri nemlenmiş olacağından tercihen aynı gün, çok pipo alternatifiniz yok ise bir kaç saat bekletmeden içmeyin.

Düzenli temizliği aşağı yukarı her 10-15 içimde, veya uzun süredir içilmeyen pipolarda yapmak sağlıklıdır ve piponun hem güzel içimli kalmasını ve acılaşmamasını sağlar.

 

İyi içimler!

 

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


7 − = iki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>