Pipo Tütününde Yıllanma – Güncellendi

Advertisment

Tütün de,  şarap gibi yıllanır. Tabi ki, her bekleyen tütün yıllanmış sayılamaz. Dikkat etmek gereken noktalar şunlar:

Advertisment

  1. Öncelikle yıllandırılacak tütünün kaliteli olması ve bekletilmeye değmesi gerekir. Tek önemli olan fiyat değildir ancak, kaliteli harmandan kaliteli kesimden ve kaliteli bir üreticiden olduğuna emin olunmalıdır.
  2. Bekletilecek tütünün, zaman içerisinde kurumaması ve aromalarının derinleşmesi için kesimi, ve hava almaması önemlidir. Bunun için öncelikle plug, ve flake-dilim tarzı tütünler tercih edilebilir çünkü nemi daha iyi tutar ve daha çok sıkıştırılmış oldukları için daha iyi olgunlaşırlar. Diğer kesim türleri de tabi ki yıllandırılabilir ancak vakumlu kutuları ya bozulmamalıdır, ya da yeniden vakumlanmalıdır.
  3. Bekletilecek ortam, kuru serin ve güneş görmeyen bir ortam olmalıdır.
  4. Plastik pakette satılan tütünler, bu sebeplerden yıllandırılmaya müsait değildir. Bunun için teneke tütünler kullanılmalıdır.

Yıllanırken her farklı tütün başka bir şekilde değişim geçirecektir. Örneğin Burley tarzı tütünlerde çok değişim gözlemlenmezken, latakia ve İngiliz Harmanlarının yumuşadığı rivayet edilir.

Eğer harman olarak veya plastik poşette aldığınız tütünler illa da yıllandırmak istiyorsanız, hava geçirmeyen cam (veya vakumlanan) kavanoz bulmanız gerekir. Bu kavanozun 3/4′ünü tütün ile doldurduktan sonra, daha büyük bir tencere-lavobo benzerini sıcak suyla doldurmalı ve bu kavanozu kapağı açık şekilde burada bekletmelisiniz. İçini su girmemesine dikkat edin, amaç kapalı kalacak tütünün içindeki havanın bir kısmını ısıtarak çıkartmak, kapak kapanıp soğuduktan sonra bir tür vakum etkisi yaratmaktır.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


× üç = 9

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>