Pipo ve Filtre Kullanımı

Advertisment

Dünyada, tütünün zararlarından haberdar olmayan bir pipo içicisi ya da pipo içmenin kesinlikle zararsız olduğunu düşünen ve bu fikrini hastalarına aktaran doktor muhtemelen yoktur. Ancak belirli sebeplerden dolayı piponun sigaraya kıyasla sağlık açısından çok daha az riskli bir tütün tüketim yöntemi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Göğüs kanseri ve tütün kullanımı ile ilgili hastalıkların büyük çoğunluğunu oransal olarak sigara tiryakileri oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar bunu tekrar tekrar kanıtlamıştır. Pipo içimi, ağız, ve gırtlak kanseri riskini arttırmaktadır, ancak riskler çoğunlukla bununla sınırlıdır.

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, pipo içerken dumanı hiçbir zaman içinize çekmenize gerek yoktur; çekilmesi de yanlış ve keyifsizdir! Bu nedenle filtreler kimi pipo içicisine göre fuzulidir; pipoları filtre takılmaya uygun bile olsa kullanmamayı tercih ederler.
Çoğu filtreleme sisteminin en kötü özelliği, periyodik aralıklarla değiştirilmediğinde içilen tütünün tadını değiştirmeleridir. Özellikle bazı bol katranlı tütünler filtreleri çabucak eskitebilir. Bunu içiminizden sonra gözlemleyebilirsiniz. Bazı ülkelerde, özellikle Orta Avrupa’da, pipocular arasında filtre kullanımı oldukça yaygındır. Dolayısıyla buralarda üretilen pipolarda, pipo sapı ile ağacın birleştiği noktada (shank adı verilen bölüm) neredeyse standart olarak filtre oyuğu (genellikle 9mm filtre için) vardır.

Advertisment

Filtre kullanımında kesinlikle bir sakınca yoktur. İçiminizi daha iyi hale getirdiğini ya da yalnızca psikolojik olarak faydalı olduğunu düşünüyorsanız kullanabilirsiniz. Ancak bir gereklilik değildir.

Filtrenin başka bir faydası içim sırasında nemi ve ıslaklığı emmesidir. (Balsa filtreler) Nemden ve ıslaklıktan rahatsız olan pipo içicileri yalnızca bu nedenle filtre kullanmayı tercih edebilir. Günümüzde bazı pipo üreticileri bu soruna çeşitli çözüm yöntemleri getirmeye çalışmıştır. Peterson’un nemi hapseden direnaj sistemi ve Savinelli’nin pipo içerisine balsa ağacı tabakası eklemesi buna örneklerdir.
Karbondiosit’i emen kömür içerikli filtreler, balsa ağacından yapılmış 9 ve 6 mm filtreler ve demir filtreler filtre sistemlerine çeşitli örneklerdir.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo İçimi, Pipo Türleri/Şekilleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Pipo ve Filtre Kullanımı için 3 cevap

 1. 9-6-3 mm’lik filtreler tütün tadını nötrleştiriyor. Filtre kullanılmadığında da, insanın diline tütün parçası erişebiliyor. Metal filtreleri daha uygun buluyorum.

 2. Kerem der ki:

  Filtresiz içmenin sıkıntısı problemi olurmu filtre kullanmında sakınca yok demişsiniz fakat kullanmamak eşşeklikmidir? :) teşekkürler bilgiler için

  • barkanersoy der ki:

   Kerem merhaba,

   Dumanı hiçbir zaman içinize çekmediğiniz için (çekilmesi yanlış ve keyifsizdir) pipo, filtre kullanmadan da rahatlıkla içilebilir.

   İçiminizi daha iyi hale getirdiğini ya da tütünü bu şekilde içmenin daha az zararlı olacağını düşünüyorsanız kullanabilirsiniz. Bir gereklilik değildir.

   Selamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


sekiz + = 13

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>