| Pipo

Advertisment

Pipo’nun ne olduğunu veya tarihsel gelişimini anlatmamıza gerek yok. Merak edenler tarihsel olarak pipo nedir sorusuna buradan cevap bulabilirler.

Asıl cevaplaması zor olan Pipo dediğimiz nesnenin günlük hayatta yerine getirdiği fonksiyondur. Pipo sadece içine tütün koyulan ve yanma sağlayan bir tahta mıdır? “Entelliği”, bilgiyi, hassasiyeti, sanatı anlatan bir sembol müdür? Yoksa, hayat kalitesini arttıran, insanın kendine ayırdığı zamanı daha değerli hale getiren ve zevkli bir hayat yolundaki yol arkadaşı mıdır?

J. Alan Pipes

Advertisment

Basit bir tanımla, pipo içine tütün koymaya yarayan bir alettir.

Daha karmaşık tanımıyla ise, “zevk adamı” tabir edilen insanlarda çoğunlukla görülen, daha büyük zevk için daha fazla çaba göstermeyi seçmiş kişilerin sembolüdür. Gösteriş olsun diye pipo içenlerin oranı gerçekten de azdır, çünkü pipo zaman zaman tütün bulmasından-doldurmasından yakmasına, temizlemesinden taşımasına o kadar zahmet ister ki, pipo içenlerin kendileri tatmin edici bir zevk almıyosa bunu sürdürmeleri zordur. (Bkz. Pipo şekilleri / türleri, pipo tütünü, pipo içimi)

Pipo nedir, ne değildir veya kime ne ifader gibi soruların bir tek cevabı olmadığı aşikar. Amaç da esas cevabı bulmak değil, herkesin kendi cevabını bulmasına destek olmak. Pipo içimi, Türk kültürü ve geçmişinin önemli bir parçası da olmasına rağmen internette bu konudaki Türkçe özgün kaynakların yetersizliği, Pipo Evi olarak zamanla çözüm getirmek istediğimiz bir konu. Pipo ile ilgili yazılara soldaki kategoriler menüsünden erişebilirsiniz. Pipo ve pipo kültürüne ilişkin merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


dokuz − = 3

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>