Pipocu ‘Entel’ midir?

Advertisment

Hayır. Değildir. Ama olabilir de.

Aslında entelektüel zenginliğe sahip olmanın ne kötü yanı olabilir ki? Yine de ‘entel’ olarak kısaltılan bu laf / yakıştırma olumsuz anlamlar taşıyor. Sebebi de entelektüel veya ‘entel’ olmanın kendisinin rahatsızlık duyulacak bir durum olması değil. Bir analiz yapacak olursak bu durumu iki ana sebebe bağlayabiliriz.

Birincisi; bu lafı atanların, karşılarında daha bilgili, düşünen, zeki, araştıran ve öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık kişiler karşısında hissettikleri yetersizliği giderme ihtiyacı. Aslında, bu olumlu durumu onur kırıcı bir ünvana dönüştürme ihtiyacı bu sebepten. İkincisi ise; ‘İçi Boş Enteller’. Bu kişiler genelde işin özüne, bilgiye ve kültüre saygı duymak ve kendilerini geliştirmeye çalışırken mütevazi kalmak yerine, işi göstermelik boyuta ve şekilciliğe taşıyan insanlar. Bu kişilerin yine başkalarının kültürlerine, toplumun diğer kendilerince ‘alt sınıflarına’ saygı göstermemesi, kendi hayat tarzlarını tek doğru olarak kabul etmesi sebebi ile, diğer kitlelerden gelen tepkinin bir göstergesi olarak ‘entel’ olarak dışlanmaları bir açıklama olabilir.

Advertisment

entel_pipe

Pipo içmek “entel-dantel” işi mi?

Konumuz olan Pipo’ya dönecek olursak, işte bu ikinci grubun yegane sembolü olmuştur hep pipo! Yanına bir atkı ve şapka da eklediniz mi tamam! Bu sebeple sadece pipodan keyif alan insanların işini de biraz zorlaştırır bu durum. Çünkü zaten değişik olana çok açık olmayan bir toplumda, sokakta ağzınızda pipo ile rahat yürümenizi zorlaştırır hep bu sebepler.

Öte yandan nikotin, düşünmeyi ve bilişsel süreçleri canlandırır, pipo, kafası soyut meselelerde olan kişilere uğraşacak bir şey verir, ve niteliği itibari ile daha ince / rafine / epiküryen bir zevktir. Bu sebeple pipodan zevk alan insan yapısının, yine kişileri entelektuel anlamda zenginleştiren konulara ilgi duyması tesadüf değildir ve önemli bir bağıntı/korelasyondur.

Günün sonunda, kişiyi entel yapan elindeki ve üstündeki eşya ve aksesuarlar değildir, aklındakilerdir. Bunu hepimiz biliriz ama zaman zaman elinde piposuyla dolaşan birini gördüğümüzde anlık bir refleksle ”entele bak!” deme isteği hissedebiliriz. O noktada sakin olmak en güzelidir. Pipoyu göstermelik içiyorsa bile, saygılı yaklaşmak en huzurlusudur.

İyi içimler,

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Tadımcılık (Gurmelik) ve Pipo, Toplumsal Açıdan Pipo, Türkiye'de Pipo ve Pipo Tütünü, Tütün Kültürü kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


× dokuz = 72

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>