Pipo’da Rodaj: Yeni bir Pipo’da İçime Nasıl Başlanır?

Advertisment

Heyecanla yeni bir pipo aldınız, peki hemen tütün koyup içmeye başlayalım mı?

En sağlıklı cevap, hayır.

Öncelikle, pipo’yu satın alırken, ağızda ne kadar rahat olduğunu anlamak adına ağzınızda tutma isteğiniz olabilir. Bunu yapmaktan kaçınmak gerekiyor, nihayetinde, hem yapım sürecinden sonra o pipo çok büyük ihtimalle bir temizlik görmemiştir, hem de, başka insanlar ağızlarına sokup denemiş olabilirler. O yüzden pipoyla eve geldiğinizde temizlemeden doldurup yakmak, başkasının diş fırçasını kullanmaktan çok farklı değil.

Ne yapmalı? : Temizlik

Kabaca piponun dışını temizleyin. Sapını ayırın, ve sapı, detarjan ve sabunlu suyla içli dışlı yıkayın, varsa tırtıklı(bristled) yoksa normal pipo temizleme çubuğu ile içini temizleyin ve iyice durulayın.  Onun dışında pipo ağacı içini çok ıslatmadan ıslak bezle silin, arkasında pipo temizleme çubuğunu alkole batırarak hava yolunu ve tütün haznesini temizleyin. Sapı takın, filtreli içiyorsanız filtresini yerleştirin, piponuz içime hazır.

Ek olarak: Akrilik saplar uzun süre parlaklığının korur ve daha dayanıklıdır, vulkanit saplar, daha kolay sararabilir ve solabilir ancak daha yumuşak olduğundan dolayı dişte tutması daha kolaydır. İlk pipo alındığında, hijyen açısından su ve sabuna değen bir temizliği kuvvetle öneriyoruz ancak sararma konusunda çok titiz iseniz diğer alternatif çözümler değerlendirilebilir.

Advertisment

Ne yapmalı? : Tütün Seçimi

İlk içim, önemlidir. Eğer ki bu ilk piponuz ise, elinizde olan tüm tütünleri denemek isteyeceğinizden her tütün türüne uygun pipo ayırmanız mümkün olmayacaktır o yüzden ilgili tütünü doldurup içmeye başlayabilirsiniz. Eğer ki 2-3′ten fazla piponuz var ise, ve değişik tütünler edinebildiyseniz her pipoya bir tütün türü adamaya çalışın. İçim kalitesini arttıracaktır. O yüzden bu aşamada hangi tütünü o pipoda içeceksiniz karar vermeniz gerekebilir.

Ne yapmalı? :İçim

Diyelim ki pipoyu temizlediniz, istediğiniz tütünü doldurdunuz. İlk içim doğru karbon katmanı oluşumu için önemlidir. Karbon katmanı, piponun tütün haznesinin üstlerinde çok kolay oluşurken, bu haznenin dibinde katman oluşumu zordur, ama bir o kadar önemlidir. Bu yüzden ilk 1-2 içimde piponun sadece 1/3 ‘ü tütün ile doldurulur. Yavaşça yakılır, keyifle içilir.

Sonraki 2-3 içimde, pipo sadece yarısına kadar doldurularak içilir, böylece piponun tütün çemberinin dibi ve ortası iyice karbon tabakasıyla kaplanmış olur. Böylece piponuzun “rodajı” tamamlanmıştır. Sonraki içimlerden tam olarak doldurarak içebilirsiniz.

Pipoyu sonuna kadar içmek, muntazam tabakayı korur ve sonraki içimlerden tadı arttırır. Ancak yine de, piponun öncelikle keyif için olduğunu hatırlatırız. Sonlara doğru tütün acılaşırsa bitirmek için zorlamanın anlamı yoktur.

Keyifli içimler,

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Nasıl Yapılır?, Pipo Bakımı, Pipo İçimi, Pipo ve Tütün Alışverişi, Tütün kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Pipo’da Rodaj: Yeni bir Pipo’da İçime Nasıl Başlanır? için 6 cevap

 1. Rookie der ki:

  Ortada buluşmanızı öneririm. Vulkanit ve akrilik ağızlıklar bu işlemlerden etkilenmezken, ebonit ağızlıklar pert olur.

  İlk aldığım estate pipomun ağızlığını detarjan ve suyla temizlemiştim, ağızlık parlaklığını ve sertliğini kaybetti. Diş izleri oluşum hassasiyeti de arttı. Ağızlık öldüğünde pipoyu çöpe atmaktan pek çekinmedim çünkü ağaç da hem kaliteli değildi hem de güzel kullanılmamıştı.

  Ebonit çubukta denediniz mi bilmiyorum ama benim gözlemlediğim bu.

 2. admin der ki:

  Atakan;

  Ağız ve tütündeki sıvıdan dolayı, pipo sapı kaçınılmaz olarak eskir ve zamanla solar.

  Katkıların için teşekkürler, sayende okuyucular farklı yaklaşımları da görmüş olacaktır.

  Fen bilimlerine güvenelim:)

  İyi içimler,

 3. Atakan Mungan der ki:

  Ağızlıklar konusunda verdiğiniz bilgilerde hatanız bana göre şu. Ebonit ve akrilik ısı ve nikotin ile temasa geçtiğinde bu dış etken maddeyi bahsettiğiniz gibi etkilememektedir. Aksine sıvı teması ağızlığın rengini değiştirmektedir. Sanırım yeni bir pipo kullanıcısısınız. 10-15 yıllık pipolarınız var ise zaman içinde bu olumsuz sonuçların farkına varabilirsiniz.

  “asla yapılmaz konusuna gelince”
  Burak Demir ile bir sohbetimizde bana şunu söylemişti. Bu sözünü çok beğenmiştim. “Pipo kullanımı yeni bir konu değil yüzlerce yıldır denemeler ve araştırmalar yapılarak kendi kurallarını zaman içinde oluşturmuş bir konu.Fantazi yapmamıza gerek yok. Daha önce mayın tarlasından karşıya geçmiş ve ayak izlerini bırakmış bir kişinin ayak izlerini takip etmek dururken neden yeni bir yol izleyelim?”

  Fen Bilimleri ne derse desin. Pipo ağızlığı su ve sıvı ile temas ettikçe renk değiştirmektedir. Tecrübe ile sabittir.

 4. Atakan Mungan der ki:

  Yazınızda bahsettiğiniz yanlışlıklara değinmek isterim.

  Yeni yada kullanılmış hiçbir piponun haznesi az bile olsa ıslak bezle asla müdahale edilmez bu pipoya zarar verir.

  Ağızlık ister akrilik ister ebonit olsun su ve deterja ile temizlik yapılırsa ağızlık renk değiştirir.

  Pipo konusunda daha fazla bilgi isterseniz bu yabancı dilden çevirilerin yanı sıra Türkiye Pipo Kulübünden de destek alabilirsiniz. Ben yaklaşık 12 yıldır pipo kullanmaktayım. İlk 4-5 yıl pipo içtiğimi sanarak kendime göre yöntemlere hareket ettim. Tam pipoyu bırakacakken Türkiye Pipo Kulübü ile tanıştım. Burak Bey sayesinde 7 yıldır sorunsuz pipo kullanmaktayım ve büyük keyif almaktayım.

  Siteniz genel olarak çok başarılı ama sitenizde iki satır da olsa aşağıdaki isimlerden ve sitelerden bahsetmeniz gerektiği düşüncesindeyim.

  Burak Demir,
  Piposayfasi.com
  Türkiye Pipo Kulübü
  Şahin Pipo
  Akşam Gezmesi (Türkiyenin ilk türkçe pipo konulu sitesi)
  http://www.tobaccoreviews.com

  • admin der ki:

   Atakan Merhaba,

   Yorumlar için teşekkürler, en güzeli yanlış bir şey yazıldığında bunu okuyucular sayesinde fark edip düzeltmemiz.

   Yalnız ilk olarak şunu netleştirmek lazım, pipo konusunda, bazı meseleler kulaktan kulağa rivayet şeklinde efsaneleşmiş durumda. Çoğu konuda bu “asla” yapılmaz, gibi yaklaşımları kırmak buradaki öncelikli amacımız.

   Hem akrikilik, hem de vulkanit, kimyasal yapısı sebebiyle sudan, sabundan, veya günlük deterjandan etkilenmez. Pipo yapımında, bu saplar kalından inceye yontulma sürecinde sterilize etmek için de bu şekilde yıkanabilir. Aynı şekilde, yeni alınan bir pipo, tabi ki de içindeki kalın pisliği almak için ıslak bezle silinebilir. Hatta pipolar, gülkökü yontulmaya başlamadan önce uzun süre suda bekletilir ki içindeki acı reçine dışarı aksın.

   Bahsettiğin sitelerden haberdarım, hatta bir iki yerde isimleri geçiyor, linklerini yeri geldikçe ileteceğiz.

   İyi içimler,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


− 5 = üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>