“Piponun Geri Dönüşü” – Pipo Kullanımındaki Artışın Sebebi Ne? Sigara Yerine Pipo Neden Tercih Ediliyor? Sigara Satışları Neden Düşüyor?

Advertisment

Bilindiği gibi pipo, 1950lerde, sigara henüz yaygınlaşmadan ve yaşamın bir parçası haline gelmiş bir aksesuar olmadan önce, üniversitelerin gençlik toplulukları arasında çok popülerdi ve tütün içmenin o dönemdeki neredeyse en “havalı” yöntemiydi. İstatistiklere bakılırsa son zamanlarda da bu dönemlere bir geri dönüş yaşanıyor.

Sigara satışları her geçen gün düşüyor…

Dünya çapında sigaranın şöhretini ve yaygınlığını kırıcı girişimlerin artması, sigara içmenin sağlık açısından verdiği zarar ve sonuçlarının her geçen gün daha da netleşmesi, kanser yapıcı etkisinin efsane olmaktan çıkması ve bağımlılık yapma etkisinin yüksekliğinin kanıtlanması, insanları alternatif ve sigara kadar zararlı olmayan tütün tüketim yöntemleri aramaya veya hiç kullanmamaya doğru yönlendiriyor.

Yapılan tütün pazarı araştırmalarına göre Amerika’da ve Kanada’da, 2011 senesinde pipo satışlarında, 2010’a kıyasla %70 artış olduğu görülüyor. Öyle ki, kimi eyaletlerde bu artışın daha fazla olması sebebiyle, pipo üreticilerin mağazalara ürün tedarik etmekte zorlanıyor.

Pipo tütünü tüketimi 2006′dan itibaren artışta.

1970′de Amerika’da 52 milyon pound olan pipo tütünü satış hacmi, 2006′ya kadar gerilemiş ve 4,9 milyon pound’u bulmuştu. Ancak Cigar Association of America‘nın yaptığı açıklamaya bakılırsa pipo tütünü satışları 2010′un sonunda 6 milyon pound’a yaklaşıyor. Bununla beraber sigara satışlarındaki son 25 senelik düşüş devam ediyor.

Pipo içme, pipo tütünü, pipo şekilleri konusu sosyal ağlarda da gündeme geliyor. Pipo kulüplerinin binlerce takipçinin ilgisini çekiyor ve tartışma forumlarında “eğik pipo mu düz pipo mu?”, “En sevdiğiniz perique Louisiana karışımı hangisi?”, “Mısır koçanı pipo nereden bulurum?” gibi yalnızca pipo meraklılarının ilgisini çekecek konular olması da dikkatlerimizde kaçmıyor.

Pipo kullanımının / içicilerinin sayısının artmasının diğer sebepleri neler olabilir?

Sigaranın güç kaybettiği ve artık sigara içmenin trend olmaktan çıkıp zararları tartışılmayan, kötü bir alışkanlık haline geldiği ile ilgili hemfikiriz. Ancak piponun popülerliğinin artma sebebi yalnızca bu mu?

Öncelikle dikkatimizi şu çekiyor. Özellikle 90’ların sonundan itibaren insanların yaşamlarına, geçmişte kısa ve uzun bir dönem popüler olmuş uğraşlar, eşyalar ve alışkanlıklar tekrardan girmeye başlıyor. Bu etkiyi, insanların giyinişlerinde, davranışlarında, yaşam alanlarının dekorasyonunda, hobilerinde veya diğer günlük toplumsal hareketlerinde rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Bir geriye dönüş, eskiye saygı, hatırlama veya özlem var. Bu toplumsal olarak uzun uzun yorumlanabilir. Bunun geçici bir etki olduğunu düşünenler olabilir fakat bu etki özellikle Türkiye’de oldukça net görülebiliyor. Bunun yanında, tüketim alışkanlıklarının hızla değişmesi, insanların günlük hayatlarında kullandıkları hemen her şeyin geçici, sadece işini görmeye yarayan, “ikea-vari”, “yeterince” kaliteli, özellikle sadece dış görünüşlerinin cezbedici olması kimilerini rahatsız edebiliyor. Örneğin, eskiden dedelerimizin evinde ya da siyah-beyaz filmlerde gördüğümüz kaliteli, kalıcı, dayanıklı ev eşyaları yerlerini son senelerde yavaş yavaş sadece günü kurtaran, sadece işlevsel, neredeyse tek kullanımlık ve özensiz bir araya getirilmiş eşyalara ve araçlara bıraktı. Bunun bir noktada insanları sıkacağı ve uzun vadede de olsa bu tip tüketimlerin değerini kaybedeciğini öngörebiliriz. Pipo kullanımının artması da aslında verdiğimiz bu örnekle benzeşiyor. Sigara kullanımı düşüyor çünkü insanlar geçici, sadece iş gören (vücuda nikotini anında vermek), tek kullanımlık ve özensiz bir araya getirilmiş (dış görünüş olarak tüm sigaralar birbirinin aynı fakat ya içindeki tütünün kalitesi ?) bir araç olarak görmeye başlıyor. Pipo kullanımı artıyor, çünkü hayatın temposu, iş hayatının stresi, para kazanmanın zorluğu ve rekabetin her alanda artması gibi sebepler insanların eve her geçen gün biraz daha yorgun dönmesini beraberinde getiriyor. Evlerinde kendilerine ayıracakları ve kaliteli bir işle uğraşacakları kaliteli zamanın önemi gitgide artıyor.

Bir piposeverin işten eve döndüğünde, sırtını koltuğuna yaslayıp en sevdiği bir “akşamüstü tütününü”, ona uygun sevdiği bir pipoya koyup ateşlemesi, içmeye başlaması, bu sırada kendi kendine düşünmeye vakit ayırması, aktif olarak dinlenmesi veya içerken ailesiyle / arkadaşıyla sohbet etmesi kadar keyif veren çok az şey olması (özellikle sigara içmeyen bir piposeverin) ve sigara içmenin bu keyifle rekabet edemeyecek kadar düz bir uğraş olması bunu destekliyor.

Advertisment

Pipo içmek pahalı bir zevk mi?

Günde yarım paket sigara içen birisinin (iyimser varsayım) basit bir hesap yaparak ayda 100 TL’den daha fazla para harcayacağını söyleyebiliriz (1 paket sigara 7 TL iken). Biraz tiryaki ise 200, hatta 300 TL harcayanlar mutlaka vardır. Kötüsü, sigaranın bağımlılık gerçeği bunu sabit bir gider haline dönüştürür ve paranız olmadığında az sigara içme seçeneği pek çok tiryaki için mümkün değildir.

Kabul edilebilir kalitede bir piponun satış fiyatı ise ortalama 50 TL’den, iyi bir tütünün fiyatı da 25 TL’den başladığını varsayalım. 3 farklı favori tütününüz ve bu tütünleri içmek için 3 farklı piponuz olduğunu düşünelim. Bu pipoların bakımı için de ayda 10 TL ayırdığınızı varsayalım. Pipolarınız -bakımı düzgün yapıldığında- eskimeyeceği için hayatınız boyunca içilebiliyor olacaktır. Dolayısıyla aylık sabit bir pipo gideriniz yok. 3 farklı 25 TL’lik “50′şer gr” tütünler de size rahatlıkla 1 ay yetecektir. Yani ortalama bir pipo içicisinin aylık tütün ve pipo bakım gideri 85 TL. Piponun bağımlılık yapma seviyesi sigara gibi olmayacağı için de bu gideri düşürmek tamamen içicinin elinde.

Sonuç: Pipo içmek, sigara içmekten daha az zararlı olduğu gibi, sanılanın aksine daha da ucuz bir zevk.

Kanada’da yıllara göre paket sigara tüketim trendi

 

 

 

 

Amerika’da toplam sigara tüketimi

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo İçimi, Sigarayı Bırakma ve Pipo, Toplumsal Açıdan Pipo, Tütün ve Sağlık kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.