Pipo bakımı – Pipo Sapı Temizliği – Nasıl Temizlenir / Parlatılır?

Advertisment

Vulkanit pipo sapları zamanla oksitlenebilir, renk değiştirebilir.

Piponuzun sapı vulkanit ise zamanla oksitlenebilir ve soldaki resimdeki gibi biraz çirkin, kahverengi/yeşil bir renge bürünebilir. Ancak dikkat edeceğiniz ufak şeyler bunun olmasını geciktirebilir.

Advertisment

  • Piponuzu uzun süre, direk güneş ışığı altında, sıcaktan kavrulacak şekilde bırakmamaya özen gösteriniz.
  • Her içimden sonra piponuzun sapını kur bir bezle / mendille siliniz.

Pipo sapınız hafif okistlenmeye başladığında, yumuşak bir “aşındırıcı”kullanarak (kabartma tozu ve diş macununun aşındırıcı özelliği vardır) bu tabakayı temizlemeniz genellikle mümkün olacaktır. Oksitlenme çok ciddi ise, otomobillerde kullanılan “pasta” ve kuyumcuların kullandığı bez ile hafifçe ovalamanız ve üzerinden geçmeniz faydalı olacaktır. Bazı pipo sapı tiplerinde bu işlemlerin hiçbiri oksitlenmeyi gidermeyebilir, daha şiddetli işlemlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin, pipo sapını bir gece boyunca çamaşır suyunda bırakmak piponuzun sapının siyaha dönmesine yardımcı olacaktır. (Sapın üzerindeki renkli logolara veya boyalara önlem alınız. Çamaşır suyu bunları da çıkarır.)

Yukarıda bahsettiklerimiz herkesin evde kolaylıkla imkan bulabileceği yöntemler. Fakat bizim tavsiye ettiğimiz ve sorunsuz olarak işe yarayacak yöntem “carnauba wax” veya “tripoli” ile cila tekeri (dremel’iniz var ise aşağıdaki resimdeki uç işe yarar) kullanarak cilalamanızdır. Bu yöntem pipo sapınızın üzerine koruyucu ve parlak bir tabaka ekler, asla aşındırmaz veya zarar vermez. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için yorum yazabilir / bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Dremel’in “tüylü” ucu carnauba wax ve tripoli için uygundur.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, İçim Sonrası Bakım ve Temizlik, Periyodik Genel Temizlik, Pipo Bakımı, Pipo Tamiri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


8 − dört =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>