Pipo bakımı – Reaming (Karbon Tabakasının (caking) Kazınması)

Advertisment

Pipo Kazıyıcı(reamer); tütün haznesindeki karbon birikimini kazımak için kullanılır.

Pipolarınızın caking tabakası (karbon tabakası) piponuz uzun süreler içildikten sonra kalınlaşabilir ve tütün deliğinin haznesinin bariz olarak küçülmesine neden olabilir. Hatta bu tabaka çok uzun süre temizlenmez ise -ender rastlansa da- deliği çatlatabilir. İdeal olarak karbon tabakasının kalınlığı 1- 1,5 mm’yi geçmemelidir. Geçerse de dünyanın sonu değildir, dikkatli bir şekilde ream etmeniz (kazıma aletiyle/çakısıyla bu tabakayı kazımanız) gerekecektir. Bazı tamper’ların (pipo çakısı) bu iş için kullanabileceğiniz uçları da vardır.

Advertisment

Kazıma işlemi pipoya zarar vermemesi için aşağıda belirteceklerimize dikkat ederek ve yavaşça yapılmalıdır. Amacınız, piponuzun tütün deliğini ilk günkü haline getirmek değil, karbon tabakasını “derece derece” traşlamak ve kabul edilebilir karbon tabakasını korumak.

Piponuzun tütün deliğinin karbon tabakası zamanla kalınlaşabilir.

  • Piponuzun tütün deliği eşit olarak kazınmalıdır. Caking tabakası kazıma işleminde sonra çeperlerin her yerinde eşit kalınlıkta olmalıdır.
  • Kazıma işlemi sırasında gereğinden fazla bastırıp bazı noktalarda piponuzun ağacını da beraberinde kazıma riski vardır. Bu piponuza kesin olarak zarar verecektir. Bu nedenle piponuzun tütün deliğinin şekline ve büyüklüğüne göre farklı boylarda reamer’larla (kazıma çakısı) kademeli olarak kazımanız faydalı olabilir.
  • Eğer piponuzun çok değerli olduğunu ve kazıma işlemini yapamayacağınızı düşünüyorsanız bu işi uygun fiyata yapabilecek pipomarket.com ve Şahin Pipo’dan veya uzun süredir pipo içen ve bu işi bilen bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz.
  • Lületaşı pipolarda karbon tabakasının kalınlaşmasına izin verilmemelidir. Her içimden sonra tütün deliği mutlaka temizlenmelidir.

İyi içimler!

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, İçim Sonrası Bakım ve Temizlik, Periyodik Genel Temizlik, Pipo Bakımı, Pipo Tamiri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


5 + = oniki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>