Pipoya Eşlik Eden İçkiler ve Ağız Kimyası

Advertisment

Yeteri kadar pipo içerseniz bunu er ya da geç keşfedeceksinizdir ancak şu noktaya baştan dikkat çekip işinizi kolaylaştıralım: Her insanın ağız kimyası farklıdır!

Nasıl herkesin el-ayak şekli farklı ise, damak tadı ve ağız kimyası da farklıdır. Bu bir oranda genetik olarak belirlenir, bir oranda da büyüme çağında hangi tür yiyecekler yendiği kişinin zevklerini belirler(acılı, ekşi, tuzlu sevmek-sevmemek gibi). Bazı insanları ağızlarıdaki Ph değeri(sertlik) daha yüksek ve ağızları daha asidikken, Ph değeri düşük olanlarda ise daha baziktir. 

Aynı asitide(asidik ve bazik olma durumu), yani Ph değerleri, tütünler ve hatta içecekler için de geçerlidir. Tütünlerin bazıları yüksek, bazıları düşük Ph’lı olabilir, tütünün türü ve yetiştiği toprak bunda etkili olabilir. Bazı tütünler daha yüksek bir Ph değerine alışkın olan ağızda farklı bir deneyim yaratırken, daha farklı asitideye sahip bir ağızda farklı deneyim yaratacaktır. Bu yüzden, Dünya’da çok popüler olmuş ve kendi arkadaş veya pipo çevrenizde çok sevilen bazı tütünleri hiç sevemediğinizi, sizin çok sevdiğiniz hatta bayıldığınız tütünlerin ise diğerleri tarafından aynı heyecanla karşılanmadığını görebilirsiniz. Artık neden biliyorsunuz.

İçilen piponun yanında içecek seçerken benzer bir mantık kullanmak gerekir. Mesela, baharatlı ve ağızda tahriş yaratmaya eğilimli tütünlerin, şaşırtıcı şekilde, dostlarında bir tanesi süttür! Süt asiditeyi çok iyi dengeler ve yağlı da olduğu için pipoyla karışınca, yanıksı, kremamsı bir tat verebilir.

Benzer şekilde, yerine göre, yoğun bir filtre kahve, bir parça da çikolata ile, süper bir kahverengi üçlüsü oluştururlar. Çikolata ile gelen endorfin salgısını, kahveden kafein ve pipodan nikotin ile süslemek hem çok zevkli hem de sohbeti ve dostlarla muhabbeti çok teşvik eden bir ortam ve etki yaratır.

Advertisment

Ağzı yakacak kadar sıcak olmadığı durumda çay içilebilir, meyve suyu tarzı içecekler, genelde çok iyi eşlik etmez, ancak merak ederseniz denemekten de bir şey kaybetmezsiniz.

Alkollü içecekler ise bambaşka bir hikayedir çünkü alkol ağzı nispeten uyuşturur ve aldığınız tadı çoğunlukla olumlu şekilde etkiler. En başta, bir parça kaliteli bir tek malt viski piponun en iyi dostudur. Tek malt viski, kendisi başlı başına bir konudur. İlgili bir siteye buradan bakılabilir. Aynı şekilde,  güzel bir normal(harman) viski  veya konyak güzel eşlik edebilir.

Benzer şekilde,  çok kekremsi ve asidik olmayan bir şarap da pipo ile güzel gidecektir.

Öte yandan, bira çoğunlukla kötü bir eştir. Köpüklü ve asitli yapısından dolayı, yanan tütünle zaten hassas olan ağzın içinde çok keyifsiz bir yanma yaratabilir, söylemesi bizden, isterseniz denemesi sizden. Aynı şekilde, deneyimlerimiz kola tarzı gazlı içeceklerin de benzer etki yarattığı yönünde.

 

İyi içimler, güzel önerilerinizi ve keşiflerinizi paylaşmayı unutmayın.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Damak Tadı ve Beyin, Genel, Pipo İçimi, Pipo ve İçecekler, Tadımcılık (Gurmelik) ve Pipo, Toplumsal Açıdan Pipo, Tütün Tatlarını Ayrıştırma kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.