Pipo’ya Tütün Nasıl Doldurulur?: Temel yöntemler ve farkları

Advertisment

Pipolarda tütünün doldurulma şekli önemlidir çünkü, tütün haznesi içerisindeki tütünün ne derece sıkışık olduğu ve nasıl dağıldığı, tütünün yanma şeklini bire bir etkileyecektir.

Kötü doldurulmuş bir pipoyu, keyifle içmek pek mümkün değildir. Kullanılan pipoya, tütünün kesimine ve tütünün nem oranına göre doğru sıkılıkta doldurmak, veya o tütün için en uygun doldurma şeklini kullanmak herşeyden önce deneme yanılma işidir. Ancak gözetilmesi ve öğrenilmesi gereken temel bir kaç prensip vardır, bunları meraklıları için bu yazının sonuna ekledim.

Advertisment

Tütün doldurmaya geçmeden farklı tütün kesimlerini tanımak ve hangisinin daha hızlı/daha sıcak, hangisinin ise daha zor yanacağını bilmekte fayda var.

Pipoyu nasıl doldurmalıyım? (Tütün dolumu ile ilgili videoya buradan erişebilirsiniz.)

  • İlk olarak tütününüzün, pipoya doldurulacak kesimde olduğundan emin olun. Kalıp(plug), halat şeklinde(rope) veya basılıp dilimlenmiş(flake) tütünleri doldurma şekilleri farklıdır, dikkat edin. Bu alternatif tütün doldurma şekillerini daha detaylı anlatıyoruz. Diyelim ki elinizde ince kesim bir tütün var.
  • 1/3 yöntemi popülerdir, ve bir o kadar kullanışlıdır. Piponuzu, tütünü ve kendi içme alışkanlıklarınızı daha iyi keşfedene kadar bu yöntemi uygulayabilirsiniz.
    •  İlk olarak piponun sadece 3′te birini veya yarısını, tütünü olabildiğince seyrek olacak şekilde doldurun. Burada sadece yerçekimi yeterli olmalı, tütünü bastırmayın.
    • Elinize, piponun yarısı kadar tütün tekrar alın, ve bunu az önceki tütünün üstüne ekleyin, burada hafifçe bastırın, gösterdiğiniz basınç, piponun 2/3′ünü doldurmuş olmalı.
    • Son aşamada, benzer miktarda bir tütün alın, ve en üsste kalan boşluğa bunu koyarak bastırın, burada bastırmaktan çekinmeyin. Bastırıken baş parmağınızı kullanın. Unutmayın, maksat tütünü taş gibi sıkılaştırmak değil, abartmayın :) Dolum sonunda tütün biraz esneyebilmeli.
  • Diğer bir yöntem, Frank Method olarak geçer. Tütün tek seferde piponun üstüne bolca alınır, büyük bir kısmı başparmaklar ile sıkıştırılır, geri kalanı dışarı dökülür. Konuyla ilgili videoları izlemek faydalı olacaktır.
  • Tüm bu pipo doldurma yöntemlerinde nihai amaç, piponun tütün çemberinin üst kısmını güzelce ve sıkıca doldurmak, bir yandan da, alttaki hava deliğine giden kısmı seyrek bırakmaktır ki hava sirkulasyonu düzgün sağlanabilsin ve yanma düzgün olabilsin. Bu prensibi akılda tutarak, kendi alternatiflerinizi de deneyebilirsiniz.

Meraklısına:

İlk prensip şudur, tütün ne kadar seyrek ise, o kadar kolay(daha sıcak ve hızlı); ne kadar sıkı ise o kadar zor(yavaş ve soğuk) yanar. Eğer ki tütünü çok seyrek doldurursanız, ilk yakma ve bir süre pipoyu yanar tutmak kolay olacaktır, ancak tütününüz saman alevi gibi hızla kendini tüketecektir. Tütün, fazla sıcak yanacağından dolayı ağzınızda ve dilinizde yanma hissi bırakacaktır. Hakettiğinden daha yüksek sıcaklıkta yanan bir tütün, aromasını, baharatlarını ve tadını dışarı bırakamaz, dumanını istenen yoğunlukta veremez.

Seyrek tütün, havanın, yani yanmayı sağlayan oksijenin hızlı ve bolca ateşe temas edebilmesi sayesinde, sıcak ve hızlı yanar. Çok sıkıştırılmış tütünde ise tam tersi durum geçerlidir. Tütüne yeterince hava gitmiyorsa, yanma ya gerçekleşmez, ya da gerçekleştiyse ateşi yanık tutmak zordur.

Her tütün türü, farklı bir sıcaklıkta daha keyifli kendini ifade eder, diğer bir değişle, her farklı maddenin farklı yanma sıcaklığı olduğu gibi, bu durum tütünler için de aynıdır. Tütünler farklı yöntemlerle kurutulur (güneşte, açık havada, ambarda vs.) ve bu da önemli etki sahibidir. Örneğin, nispeten ‘düz’, fıstığımsı/yağlı tatları olan Burley tarzı tütünler daha sıcak yanarken, latakia tarzı, baharatlı yapıya sahip tütünler daha soğuk ve dumanlı yanabilir. Tütün türlerine daha detaylı değiniyoruz.

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Nasıl Yapılır?, Pipo İçimi, Pipo Tütünü Kesimleri, Pipoya Tütün Doldurma, Tütün kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


× beş = 30

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>