Room Note – Oda Kokusu ve Pipoyu İçenin Aldığı Tat

Advertisment

Pipoda iki ayrı deneyim vardır!

1-Pipoyu içenin deneyimi-aldığı koku ve tat                 2-Odadakilerin deneyimi-aldıkları koku

Sebebi ise basittir, pipoyu içen, kokuyu daha uzun süre ve daha yoğun olarak duyar, burna gelen ilk kokulara bir kaç dakika sonra duyarsızlaşır ve tütündeki kokunun farklı boyutlarını duymaya başlar. Bununla birlikte ağıza giren tütün dumanı, tat alıcıları tarafından da algılanır ve tütünün ne kadar asidik-bazik olduğu, ağzı ne kadar yaktığı, genizde nasıl bir tat bıraktığı (kremsi, baharatımsı, keskin vb.) hissedilir.

Advertisment

Odada pipoyu içmeyenlerin aldığı koku ise, en baskın, en kuvvetli aroma ile sınırlı olduğu gibi, doğal olarak deneyim ağızdaki tadı da içermez. Bu yüzden Room Note – Oda Kokusu denilen kavram popüler olmuştur.  Bazı tütünler, içene muhteşem bir tat ve koku sunarken, oda kokusu keskin, yavan veya rahatsız edici olabilir.

Bu durumun tam tersi ise aromatik tütünlerde mevcuttur, kimyasal aromatik katkılar ve onların baskın kokuları, hemen odayı vanilya, çikolata gibi güzel kokularla doldurur; çevreden piponun ne kadar güzel koktuğuna ilişkin iltifatlar gelmeye başlar. Etraftan bu kokunun dedesini veya amcasını hatırlattığını söyleyenler de çıkabilir. :)

Ancak bu tütünlerdeki aynı kimyasal katkılar ağızda, yanma ve iritasyon yaratabilir, aroma, bir kaç nefes sonra ilk güzelliğini kaybedip ağırlaşmaya başlar ve bu kokuya alışıldıktan sonra basit aromatik tütünlerde arkadan daha karmaşık tatlar gelmez-tekdüze bir içime daha yakındır.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Damak Tadı ve Beyin, Dil Yanması (Isırması), Genel, Pipo İçimi, Tadımcılık (Gurmelik) ve Pipo, Tütün, Tütün Tatlarını Ayrıştırma kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.