Sağlıklı Pipo İçme Sıklığı Nedir?

Advertisment

Özellikle hayatının bir döneminde sigara kullanmış ve pipo içmeyi bir çözüm olarak düşünen kişileri ilgilendiren ancak bu hobiye yeni başlamayı düşünen herkese yönelik bir konu bu.

İlk olarak şunda net olmak gerekir, tütün sağlığa zararlıdır, ve en faydalısı içmemektir, ancak verdiği keyif, bir hobi olarak kattığı boyut gibi noktalar dikkate alındığında, herkes kendisi için kişisel olarak bir risk alır ve dediğim gibi, bu tamamen kişiseldir. Kişisel gözlem ve bazı araştırmalardan yola çıkarak kabaca, bu zevk nerede bir bağımlılığa dönüşür bununla ilgili bazı tahminlerde bulunalım.

İlk önce sigara içen birini ele alalım. Şu açıktır ki, günde 20 tane / bir paket sigara içen birisi, aynı alışkanlıkları pipo ile gidermeye çalışırsa, gün içinde içmek isteyeceği pipo sayısı 5′i geçecektir. Bu çok basit haliyle, sigara üzerine kurulu nikotin bağımlılığının, gündelik hayat içerisinde hangi anlarda alışkanlık haline geldiği ile ilgilidir. Yani kişi, uyandığında, kahvaltıdan sonra, öğle yemeği öncesi, yemek sonrası, çay sırası vb. bir alışkanlık kazanmıştır ve bunu pipo ile gidermeye çalışmak doğru değildir. Çünkü bir pipo içerisindeki tütün ve nikotin miktarı bir kaç sigaradan daha fazladır. Üstelik, (doğru olmamasını ifade etmemize rağmen) daha önceki sigara kullanıcıları dumanı ciğere çekme eğilimindedirler. Bunun sonucu gün içerisinde daha fazla miktarda tütün tüketmektir ki daha zararlıdır. O yüzden, burada kilit olan nokta, alışkanlığı değiştirmektir.  Sigara içmek ve pipo içmek bir ötekinden farklı yaşam alışkanlıkları gerektirirler. Aynı tütün tüketim isteği ve psikolojik alışkanlıklarını sigara yerine pipo ile içmek, gün içerisindeki makul sınırın çok üstüne çıkmak ile sonuçlanacaktır. Bu yüzden, sigara içenlere tavsiyem, ilk olarak sigarayı tamamen bıraktıkları, temiz 1 – 3 aylık bir süre geçirmeleri, ve bundan sonra da eğer pipo içecekler ise bunu kontrollü, haftada 2 – 3′ü geçmeyecek şekilde içmeleridir. Yani pipo, sigara içer gibi içilmez. :)

Daha önce tütün tüketmeyen ama pipoya başlamak isteyen bir kişi için ise, günlük içilen pipo sayısının biri geçmemesi yegane önerimdir. En ideali ise, her bir günü, hiç tütün içmeden temiz geçmektir. Böylece, pipo ve nikotin, kişinin günlük rutini içerisine çok daha zor girer ve bağlılık/bağımlılık çok daha kontrol edilebilir olur. Üstelik, kişi her seferinde aynı keyfi koruyabilir.

Advertisment

Her pipo içme deneyimi, keyifle geçirilen, kişinin dinlendiği bir zaman olmalıdır. Bunun için de bir bağımlılık haline gelmemesi, ancak ve ancak keyifli ortamlarda zevkle girişilen bir hobi olması en güzelidir. Yeri geldiğinde ortam itibariyle art arda içilen günler olacağı gibi, yeri geldiğinde de 1 hafta tütüne hiç dokunulmaması doğaldır.

Bize gelen bir çok soruda gün içinde 2-3 pipo içmenin hem pipodaki tadı acılaştırması hem de içmenin tatsızlaşmasından bahsediliyor. Özetlemek gerekirse, çoğu kişi için pipo içme sıklığı gün aşırı / haftada 2 – 3′ü geçmemelidir. İçerken ciğere çekilmemelidir ve bunun keyifle geçmesi gereken bir dinlenme aktivitesi olduğu hatırlanmalıdır. Böylece, hem pipolar daha kuru kalır ve yorulmaz, hem de bu hobi daha uzun süre ve sağlığa minimum zarar ile devam ettirilebilir.

Keyifli, ama dengeli içişler!

 

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sağlıklı Pipo İçme Sıklığı Nedir? için 1 cevap

  1. Sedat zeki der ki:

    Ben gunde 4 dolum içiyorum. Gayrt guzel ve keyifli, sigara kadar bi zararıda yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


+ 9 = on

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>