Sigarayı Bırakmada Pipo Yardımcı Olur Mu?

Advertisment

Evet.

 

Sigarayı bırakmak istiyorsanız, aynı zamanda tütün kullanmaktan zevk alıyorsanız, pipo kullanımı tütün kullanım alışkanlıklarınızı değiştirirek destek olabilir.

Ne pipo, ne de pipo tütünü kendi kendine bir sigara bırakma aracı değildir! Bu konuda net olunmalıdır.

Eğer ki kişi, tütün kullanım alışkanlıklarını değiştirmek adına bir yola girmek konusunda gönüllü, pipo içerek alacağı daha uzun soluklu keyfi, sigaradan aldığı anlık keyfe değişmek konusunda istekli ise evet, pipo içmek bu geçişte yardımcı olabilir.

Advertisment

Öte yandan belirtmekte yarar var, hiç sigara içmemiş bir pipo içer, sigara içmiş ve bırakmış bir pipo içerden daha şanslıdır.

Pipo içimini hem bu kadar zevkli kılan, hem de sağlığa verdiği zarar açısından makul bir seviyede tutan, pipo dumanının kesinlikle ciğere solunmamasıdır. Doğal olarak, sigara içerek tütün içmeyi öğrenmiş birisinin, dumanı ciğerine çekme refleksini aşması zaman, sabır ve irade ister.

Yani bu noktadan sizin de anlayacağınız gibi, pipo içiminde nikotin vücuda, damak, burun ağızdan, 5-10 dakikada yavaş yavaş nüfuz eder, ciğere çekilmediği için sigaradaki gibi 5-10 saniyede/anında hissedilmez. Bu açıdan vücudun alıştığı nikotini alırsınız, ancak ciğerleriniz ‘nispeten’ daha temiz kalır. Bu, önceden sigara alışkanlığı olan biri için zor bir adımdır.

Sadece sigara paketi ve sevdiğiniz çakmağı bırakıp yerine güzel bir pipo, güzel kokulu bir tütün ve pipo aksesuarları almak, tek başına sigara bırakmaya yeterli değildir.

Ancak sigara bırakıp pipoya geçmeyi, tütün alışkanlığınızı değiştirmek olarak düşünürseniz, sizi çok daha kaliteli bir deneyimin beklediğini söyleyebilirim.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo İçimi, Sigarayı Bırakma ve Pipo, Tütün ve Sağlık, Tütünün Zararları ve Faydaları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sigarayı Bırakmada Pipo Yardımcı Olur Mu? için 2 cevap

  1. Engin Ekiz der ki:

    Pipo kullanmaya yeni başladım.Temizliğiyle ilgili bilgi araştırırken bu siteyi buldum..Tek kelimeyle mükemmel bir site.Aradığımdan fazlasını buldum demek daha doğru..Sigara alışkanlığını bırakmak ile ilgili olarak kendimi zorlamadan yaşadığım deneyimimi paylaşmak istedim.Günde iki paket sigara içen birisiydim.Pipoya başladıktan sonra daha ilk günden yarım pakete düştü içtiğim sigara.Ayrıca yazılarınızdan dikkat ettiğim bir şeyde dumanı ciğerlerime çekmiyorum.Alışkanlıktan kaynaklı çok nadir olarak ciğerlerime çekiyorum.Pipoya başlayalı 1 hafta bile olmadı sanırım yakında sigara illetinden komple kurtulacağım.Ayrıca pipo içmeye başladığımdan beri sigaradan keyif almıyorum.Pipo içmenin keyfini sigara aramak çılgınlık olsa gerek.Hem keyifli hem daha sağlıklı pipo içmek..
    Saygılarımla
    Engin Ekiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


+ bir = 8

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>