Türk Pipo Tütünü – İyi mi? Kötü mü?

Advertisment

Dünya genelinde oryantal pipo tütünleri arasında “en tutarsız tütün” veya “en başarısız paketleme” yarışması olsaydı, Türk Pipo Tütünü yüzümüzü kara çıkarmayarak herhalde bu iki ödüle de en büyük aday olabilirdi. :)

Eski bir Türk Pipo Tütünü Kutusu

Kahverengi-siyah renk Türk Pipo Tütünü’nün kesimi ve nem durumu her pakette farklı olabileceği gibi, bileşenlerinin oranı (Tabac Turk’un bu konuda herhangi bir açıklaması olmasa da TPT’nin keçi boynuzu, incir, meyan kökü, bal ve süt ile aromalandırıldığını tahmin ediyoruz) gibi içim karakteristiğini belirleyen en temel değişken de sürprizlere açık. Öyle ki, kimi pakette neredeyse hiç dil ısırması (tongue bite) yaşamamış bile olsanız bir sonraki pakette bunun garantisi olmayacağını göreceksiniz. Tütünlerin az rastlanır da olsa küflü ve kötü çıktığı da tecrübelerimiz ve duyduklarımız arasında.

TPT pakedi

TPT pakedi

Gelelim olumlu yanlarına. Bu kadar eleştrinin yanında Türk piposeverleri tütünsüz bırakmamış ve pipo tütünü literatüründe itibarı beklenenden iyi olan bu oryantalin, bunca senedir (1930larda üretilmeye başlanmış) tercih edilmesinin geçerli sebepleri de olmalı. Türk Pipo Tütünü yavaş yanar, doğru pipoyla içilirse uzun süre serin içer, kimi piposevere göre birazcık düzdür ve tekdüze notalıdır fakat şekerli (bazı iyi yıllanmış paketlerde tütünlerin üzerinde kristallere rastlayabilirsiniz), yağlı, baharatlı, aromalı olması tütüne gövde ve lezzet katmaktadır. İncir ve meyan kökü aroması baskındır; paketi ilk açtığınızda yoğun olarak duyduğunuz koku da özellikle ikisidir. Nikotin seviyesi çoğu içiciye göre “orta” düzeydedir ve oda notu çok da rahatsız edici değildir. Fakat içtikten belirli bir süre sonra ağızda oluşturduğu kötü koku sebebiyle, özellikle akşam eşinizin yanında uyuyacaksanız dişlerinizi fırçalamanız tavsiye edilir. Tütün yandıktan sonra ortaya çıkacak temiz, yumuşak ve beyaz renkli kül de tütüne özgü özelliklerden birisidir. Çoğu tütünün bu tip bir kül bırakmayacağını söyleyebiliriz.

Long shank (uzun saplı pipo )

Pipoevi olarak tavsiyemiz Türk Pipo Tütünü’nü soldaki resimdeki gibi uzun shank’li (pipo sapı uzun) pipolarla içmeniz olabilir. (Hatta, olayı biraz abartıp Church Warden pipolar ile TPT içen piposeverler olduğunu da duyduk, okuduk.) Bu, serin içimle beraber tütünün aromalarını daha doğru tadabilmenize ve daha lezzetli içmenize yardımcı olacaktır.

En başta sorduğumuz soruya cevap verelim: Türk Pipo Tütünü iyi mi kötü mü?
Nemi, kesimi, olgunluğu, oranları iyi bir TPT, doğru bir pipoyla, oryantel tütünleri seven ve içmeyi bilen bir piposeverin elinde genellikle keyiflidir. Bu koşullardan biri veya birkaçı sağlanmadığı durumlarda ise tamamen içicinin zevkine ve damak tadına göre değişir.

Türk Pipo Tütünü’nü nerelerden bulabilirim?

Advertisment

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde “Tobacco Shop”larda yaygın olarak bulabilirsiniz.

Türk Pipo Tütünü Yeni Başlayanlara Tavsiye Edilir mi?

Sadece aromatik tütünün tadına bakmış ve bu işe yeni başlamış piposeverlerin rahatlıkla ve sıkılmadan tadabileceği bir tütün. Bu tütün ile aromatiklerden aromatik olmayan / yarı-aromatik tütünlere geçiş yapılabilir.

Tabac Türk’ün Yayladağ ve TPT tütünleri ile ilgili karşılaştırma niteliğinde daha fazla bilgiye bir önceki yazımızdan, buradan ulaşabilirsiniz.

Pipoevi ziyaretçileri olarak sizlerin de bu tütünle ilgili yorumlarınızı ve içim önerilerinizi bekliyoruz…

İyi içimler.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Dil Yanması (Isırması), Genel, Pipo İçimi, Pipo Tütünü Kesimleri, Pipo Tütünü Nereden Bulurum?, Pipo Tütünü Türleri, Tadımcılık (Gurmelik) ve Pipo, Türkiye'de Pipo Tütünü Bulmak, Türkiye'de Pipo ve Pipo Tütünü, Tütün, Tütün Tatlarını Ayrıştırma kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


9 − = yedi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>