Türkiye’de Lületaşı Ekonomisi

Advertisment

Eskişehir’de ve Türkiye’de lületaşı işletmeleri genellikle ailelere ait. Büyümeye çalışan işletmeler ve çok yetenekli lületaşı sanatçıları var ancak kurumsallaşma ihtiyaçları yadsınamaz.

Özellikle pipo yapımı konusunda kendisini geliştiren girişimciler, küçük işletmeler kurarak hemen ticarete başlayabiliyor. Dolayısıyla sektörü yalnızca küçük işletmeler oluşturuyor ve sektörün verimli ve düzenli büyümesi mümkün olamıyor.

Ürünlerin pazarlama konusu da ayrı bir problem. Pazardaki dinamikler ve yönelimler iyi araştırılmadığından ve bilinmediğinden, ürün çeşitlemesi ve tanıtımı bu küçük işletmelerce profesyonel bir şekilde yapılamıyor. Pazarlama için Internetin (e-ticaret) yeterli ve kaliteli bir şekilde kullanımı da gözlemlediğimiz kadarı ile söz konusu değil.

Advertisment

Kısaca, lületaşı pazarının büyüme ve uluslararası olarak daha çok tanınma ihtimali varsa da bu, sektörü oluşturan küçük işletmelerin güçlü bir sinerji yaratamaması, interneti doğru kullanamaması, çoğunun yabancı dillerde tanıtım yapmaması ve kurumsallaşma yönünde gerekli adımları atamamasından dolayı mümkün olamıyor.

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo ve Tütün Alışverişi, Toplumsal Açıdan Pipo, Türkiye'de Pipo Bulmak, Türkiye'de Pipo ve Pipo Tütünü kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.