Türkiye’de Pipo Tütünü Nasıl Bulurum?

Advertisment

Pipo ile yeni tanışmış okurlarımıza kötü bir haber vererek yazımıza başlayalım. Türkiye’ye girişi yasal olarak izin verilen pipo tütünü çeşitleri olağanüstü sınırlı. Tahmin edilebileceği üzere bu sınır en öncelikle Türkiye’de pipo içicisi sayısının artmasını ciddi oranda etkiliyor. Dahası, pipo tütünlerinin sınırlamasından dolayı, pipoya bir şekilde ilgi duyup tadına bakmak isteyenler mevcut tütünleri içmekten yeterince keyif alamadığı için pipoyu hobi haline getirmemeyi seçebiliyor. Pipo içme deneyimleri yasal tütünlerle sınırlı mevcut içiciler de, dünya genelinde en temel olarak kabul edilen ve en yaygın olarak tüketilen 3-5 tütüne bile sahip olamayacağı için bu işten alınabilecek potansiyel keyfi fark dahi edemiyor.

Bu sebeplerden dolayı, Türkiye’de pipo içen insan, çevresine Captain Black gibi bolca aromatik ve şekerli, fakat pipo tütünleri arasında itibarı oldukça düşük, örnek olarak Avrupalı bir pipocunun içmek isteyeceği gündelik tütünler arasında muhtemelen kendine yer bulamayacak tütünlerin güzel kokularını çevredekilere yaymaktan farklı bir şey yapamamış oluyor. Aromatikler, farklı tip tütünlere suni aromalar eklenerek üretilen tütünlerdir. Bu aromalar tütünün tadını bastırır birtakım istisnalar dışında gerçek ve doğal tütün tadını almayı neredeyse imkansız hale getirir. Aromadaki kimyasallar sebebiyle de, içim kalitesini düşüren “tongue bite” dil ısırması (yanması) ile de sık karşılaşılır.

Advertisment

Captain Black, Borkum Riff, Amphora ve Dunhill markalarının aromatik pipo tütünleri ve Türk üretimi, her paketi yeni bir sürpriz olan (tütün kesim, karışım ve nem oranı her pakette farklı olabiliyor) “Türk Pipo Tütünü” bazı “Tobacco Shop”larda veya işportacılarda bulunabiliyor. Bilinmesi gereken, yasal olarak ülkeye girme izni olan tütünlerin dahi, çokça sahteleri üretilmekte ve yaygın olarak satılmakta. Jelatinlerinin tam kapalı,  ürünün paketinin bandrollü ve satıcının güvenilir birisi olduğundan mutlaka emin olunmalı. Sahte pipo tütünlerinin içine yer kaplaması için talaş, rendelenmiş tahta, sunta gibi marangoz artıklarının kullanıldığını biliyoruz.

Türkiye’ye giriş izni olmayan pipo tütünlerine nasıl erişebilirsiniz?
Yurtdışına çıktığınızda satın alabilir, veya samimi arkadaşlarınızdan hediye olarak isteyebilirsiniz. 250gram’a kadar tütün, yasal olarak gümrükten geçirilebilir.
Ayrıca:

  • Smoking Pipes
  • Pipes and cigars
  • Ebay
  • Yurtdışından (Amerika, Hollanda, Danimarka, İrlanda gibi pipo kültürünün yaygın olduğu ülkeler) gelen arkadaşlarınız.

Neredeyse dünyadaki bütün tütünler ile ilgili geniş içici yorumlarını, rating’lerini bulabileceğiniz ve bir tütünü içerken o tütünü daha önce içmiş insanların ne düşündüğü hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz içeriği kaliteli bir site de tavsiye edelim. Tobacco Reviews

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo Tütünü Nereden Bulurum?, Türkiye'de Pipo Tütünü Bulmak kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.