Tütün Alışkanlığını Yönetmek

Advertisment

Aslında bu sadece tütünle ilgili bir konu değil. Alışkanlık/bağımlılık genel bir mesele. İlk bağımlılık sözünü duyunca, bağımlılık yapan maddeler geliyor akla doğal olarak, tütün, alkol, uyuşturucu vb gibi. Ama biraz daha düşünülürse, ‘işkolik’ olmak, ‘aşkkolik’ olmak, ‘parakolik’ olmak ya da ‘yemekkolik’ gibi konuların da birer bağımlılıktan farklı olmadığı fark edilir. Günümüz itibariyle, psikoloji bilimi bunların bütününü bağımlılıkların farklı türleri olarak görüyor ve benzer tedavi yöntemleri kullanıyor.

Bizi ilgilendiren noktası ise şu, bazı insanlar yapı gereği bağımlı olmaya daha yatkınken, bazı insanlar alışkanlıklarını daha iyi yönetbiliyorlar. Popüler bir değişle, alışkanlıkları onlara hizmet ediyor, onlar alışkanlıklarına değil.

Tütün, bağımlılık yaratma etkisi olan bir madde, kimseyi yanlış yönlendirmemek adına bunun net olarak ortaya koyulması lazım. Yine tütün, bağımlısı olunduğunda başta akciğer kanseri, kalp-damar rahatsızlıkları tetikleyebiliyor–bunları hepimiz biliyoruz.

Advertisment

Şimdi soru şu: Tütün bağımlısı olmadan pipo içilir ve keyif alınabilir mi? Ne yazık ki bu soruya cevap vermek üzere yapılmış bilimsel bir araştırma yok. Ancak kendi alışkanlıklarım ve gözlemlediklerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki, bu kesinlikle mümkün.

Bunun için öncelikle insanın kendisini, ve ne derece bağımlılığa yatkın olduğunu bilmesi lazım. Örneğin geçmişte alkolle münakaşanız ve kontrol sorununuz oldu ise, yeni bir alışkanlık denemeden önce iki kere düşünün.

İkincisi, kendinize güvenlik önlemleri geliştirmelisiniz. Yine bunlar şüphesiz kişiye, alışkanlıklarına ve günlük düzenine göre değişecektir, ama benim işime yaramış olanlar şunlar:

  • En başta; Hiçbir maddeyi (tütün dahil olmak üzere) sıkıntıların çözümü olarak düşünme ve bu şekilde kullanma. Birisine kızdığın, öfkelendiğin, sıkıldığın, üzüldüğün, çaresiz hissettiğin zaman, çözüm tütünde değil, ya dışarıda, ya sakin kalması gereken kendi kafanda. (Sigara’nın neden bu kadar bağımlılık yaratıcı olduğu net değil mi?)
  • Pipo içerken, kesinlikle ciğere çekme, tütünün etkisini göstermesi için zaman tanı.
  • Sabahları uydanığında tütün-nikotin ile uyanma! Bu zevki en az öğlene, mümkünse akşama sakla.
  • Pipo içmeyi aceleye getirme, kendine en az 30 dakika – 1 saat ayırabileceğinden emin ol. Arkadaşlar ile veya yalnız–rahat bir ortam bul
  • Her ay, bağımlılığını kontrol etmek için 4 ile 7 gün arası herhangi bir tütün muamülü kullanma.
  • Bu zevki ömür boyu devam ettirmek için, sağlığını koru, elinden geldiğince bol spor yap.

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Nasıl Yapılır?, Pipo İçimi, Sigarayı Bırakma ve Pipo, Tütün, Tütün Kültürü, Tütün ve Sağlık kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


üç × 7 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>