Tütün Nerede Yetişir ? – Tütün Endüstrisi

Advertisment

Tütün Endüstrisi

Günümüzde tütünün dünyada 125’ten fazla ülkede yetiştirilebildiği ve yalnızca 5 ülkede yetiştirilemediği biliniyor. Tüm tütün ekimi de dünyada toplamda 3,8 milyar hektarlık araziyi kapsıyor. Tütün üretimi dünyada sigaranın da popüler olduğu dönem olan 90’ların sonuna doğru en yüksek rakama -9 milyon tona- ulaşmıştı. Bu rakamın bugün neredeyse dörtte bir oranında gerileyerek 6-7 milyon ton seviyelerine gerilediği tahmin ediliyor.

Metrik ton cinsinden tütün üretimi trendi

Metrik ton cinsinden dünyada  tütün üretimi trendi

En önemli 3 tütün üreticisi ülke:

Çin:

Günümüzde Çin’de kırsal alandaki ortalama 20 milyon hane tütün yetiştiricisi. Ülke genelinde 2,1 milyon hektarlık bir alanda yetiştiriliyor. Bu kadar aile tarafından üretildiği halde karlılığı en düşük ürün çeşitlerinden biri tütün. Sebebi de Pazar fiyatlarını Çin hükümetinin tekelinde. 1982 senesinden beri hükümet tütünün üretim, pazarlama, ithalat ve ihracat aktivitelerine eline almış durumda. Ülkenin gelirinin %12’si tütün ile sağlanıyor.

Brezilya:

Ülkede 135.000 çiftçinin ana ekonomik kaynağı tütün. Tarım alanlarının yaklaşık %1’i tütüne ayırılmış durumda. Güneyde daha çok Virginia, Burley ve tütsülenmiş Amarelinho tütünü yetişiyor. Bu tip tütünler sigarada kullanılabiliyor. Kuzeyde ise güneş ve açık havada kurutulmuş tip, puro üretiminde kullanılabilecek tütün yetişiyor. Brezilya hükümetinin üretimi düşürme girişimleri geçmişte oldu fakat bunu önleyici etkili bir proje henüz hayata geçemedi. Tütün üreticilerini destekleyen çeşitli krediler ve teşvikler mevcut.

Hindistan:

Advertisment

Yaklaşık 100.000 tütün üreticisi var. Bunun yanında kayıtsız ve illegal üreticiler de mevcut. Tarım alanlarının yaklaşık %0,25’i tütüne ayırılmış durumda. 1947’den beridir de hükümet üreticileri desteklemekte. Ülkede 7 adet tütün AR-GE merkezi bulunuyor.

metrik_ton_cinsinden_tutun_yaprak

Tütün üretimi ve işçi / çiftçi sağlığı konusu:

Tütün üretimi tarihte ve günümüzde genel olarak düşük veya orta gelirli ülkelerin himayesinde. Kritik olan şey de aslında verimli tarım arazilerinin meyve, sebze üretimi yerine tütüne ayrılması ve bu sebeple ülkenin beslenme kaynaklarını da baltalaması. Örneğin 2009 senesinde en çok tütün üretilen 10 ülkenin nufüslarının %5 ila %27’sinin açlık seviyesinde olduğu araştırılmıştır. Malawi’de (%27) tütün ekilen her 1 hektar araziden her sene 1 ton ürün alındığı, bunun yanında her patates ekilen araziden ise aynı senede 14,6 ton ürün alındığı tespit edilmiştir.

Tütün üreticileri

Tütün tarımcılığı çevreyi de olumsuz etkiliyor. Tütünü tütsüleme işlemi sebebiyle önemli bir odun ihtiyacı da ortaya çıkıyor, bu de ağaç kesimini destekliyor. Her sene ortalama 20.000 hektar ormanın tütün tütsüleme ihtiyacı için kesildiği tahmin ediliyor. Tütün yetiştiği sırada da bulunduğu topraktaki faydalı besinleri ve mineralleri de hızlı bir şekilde sömürüyor ve toprağı kimi zaman erozyona uğratıyor. Bu sebeple verimli tütün üretimi için yoğun gübre ve zirai ilaç kullanımına ihtiyaç duyuluyor. Aşırı zirai ilaçlar da çiftçilerin sağlığını ve hava kirliliğini tehdit ediyor.

curing1

Tütün üreticileri dünyanın hangi coğrafyasında çalışırsa çalışsın, zirai ilaçlar sebebiyle hayatları boyunca (kalıtsal nörolojik problemleri dahil) çeşitli hastalıklara yakalanabiliyor. Tütün ile açığa çıkan nikotin sebebiyle de tütünü toplarken eldiven giymeyen çiftçilerde de “yeşil tütün hastalığı” görülebiliyor. (Çoğu zaman tütün yaprakları ıslaktır ve bu sebeple deri yoluyla çiftçinin vücuduna dahil olur.) Genç çiftçilerin (14-19 yaş) bu hastalığa karşı daha savunmasız oldukları söylenebilir. Yeşil tütün hastalığının tedavisi oldukça masraflı da olduğu bilinmektedir.

Endonezya'da tütün yasağını protesto edenler

Endonezya’da tütün yasağını protesto edenler

Sağlık tehditlerine ek olarak, tütün çiftçileri dünyada çok büyük oranda yoksulluk sınırında kalmak zorunda kalmıştır. Tütün üretimi için gerekli olan gübre, ilaç, ekipman ve destekleyici maddeler pahalıdır ve gereklidir fakat ürünün karlılığı çiftçi için oldukça düşüktür. Son tüketicinin tütün ürününe ödediği paranın ortalama yalnızca %1 civarının üreticiye ulaştığı 2009’da hesaplanmıştır.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Pipo Tütünü Nereden Bulurum?, Pipo Tütünü Türleri, Sigarayı Bırakma ve Pipo, Toplumsal Açıdan Pipo, Tütün, Tütün Kültürü, Tütün ve Sağlık, Tütünün Zararları ve Faydaları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


yedi × 6 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>