Tütün Tipleri ve Nikotin Seviyeleri

Advertisment

Tütün etkisi :)

Bildiğiniz gibi, fazla nikotin alımının baş dönmesi, soğuk terleme veya mide bulantısı gibi yan etkileri var. Hatta bazı zamanlar, etkisi bir daha aynı tütünden içmek istememeye neden olacak kadar güçlü olabilir. Ben kişisel olarak, İngiliz tütünlerinin ve Virginia’ların çoğunluğunun nikotin seviyelerinin çok rahatsız edici olmadığını, ancak Burley tip tütünlerin, hızlı ve uzun süre içildiğinde nikotini güçlü bir şekilde  hissettirdiğini düşünüyorum.

Nikotinin kötü özelliklerinden birisi de tütünün tadından, nikotin yoğunluğunun kestirilememesi. Ancak tütünü içmeye başlayıp nikotini hissettikten sonra ne kadar güçlü olduğunu yorumlayabiliyorsunuz. Örneğin latakia, bol lezzetli ve yoğun tatlı / kokulu bir tütün olduğu halde nikotin bakımından hafif. Aynı şekilde türk tütünü bol aromalı, tatlı ve baharatlı fakat nikotin yoğunluğu düşük. Bunun yanında burley, hafif tatlı ve daha az gövdeli bir tütün ancak nikotin bakımından çok zengin.

Advertisment

Bu konuda yapılan bazı bilimsel araştırmalar ve yayınlar var. Aşağıdaki tabloda, Neill Archer Roan’ın “Pipo İçmenin Termodinamiği” isimli çalışmasından alıntı yaptığımız “tütün tiplerine göre nikotin konsantrasyonu / oranı tablosu” yer alıyor. Görüleceği gibi Burley’nin nikotin oranı diğerlerinden hayli yüksek.

Dünyada yaygın olarak kabul edilen, pipo ve puro tütünündeki nikotinin, sigaradakinden 1/3 oranda daha düşük olduğu.

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Damak Tadı ve Beyin, Genel, Pipo İçimi, Pipo Tütünü Türleri, Tadımcılık (Gurmelik) ve Pipo, Tütün, Tütün Kültürü, Tütün ve Sağlık, Tütünün Zararları ve Faydaları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Tütün Tipleri ve Nikotin Seviyeleri için 1 cevap

  1. Gokhan der ki:

    Bu yanlış. Benim bildiğim TÜRK TÜTÜNÜ en serti!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


iki × 7 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>