Tütün ve Nikotin İlişkisi

Advertisment

Nikotin, tütün içerisindeki aktif kimyasal maddelerden biridir ve insan vücudundaki kimyasal etkilerden sorumludur.

Nikotinin kimyasal formülü, veya kısaca kimyası, değişmezdir. Yani ister sigarada yakılarak, ister yaprağı çiğnenerek, istenirse de nikotin sakızıyla alınsın, tümünde vücuda giren madde aynıdır, ve aynı kimyasal değişimleri başlatır.

Şimdi ise çok önemli ve ilginç iki noktaya geliyoruz.

  1. Asıl zararlı olan nikotin değildir.
  2. Nikotin’in vücuda alınış şekli/yolu/süresi, yarattığı etkide önemli rol oynar.

Açıklayalım;

Asıl zararlı olan nikotin değildir.

Şüphesiz ki Nikotin, bir kimyasal maddedir ve vücut tarafından da doğal olarak üretilmesine rağmen, fazla tüketildiğinde vücutta istenmeyen tepkiler yaratabilir, bu anlamda kafein ile çok benzerlik gösterir. Sigara içmeyi bu kadar zararlı hale getiren, tütünü yakma, ve yanmakta olan tütünden geleni ciğere soluma yoluyla alıyor olmaktır. Yani bu ikisini birbirinden iyi ayırmak gerekir. Tekrarlıyorum, zararlı olan nikotin değil, bir bitkiyi yakarak içiyor olmak ve bunun sonucunda ciğerde, DDT’den katrana birçok yabancı ve zararlı başka kimyasallarını birikmesine sebep oluyor olmaktır.

Pipo içiminde, duman ciğere çekilmez, pipo tütünleri daha sert olduğundan ve filtre her zaman kullanılmadığında, çekildiğinde ciğerde rahatsız edici bir yanma ve öksürme yaratacağı da belirtilmelidir. Piponun dumanı ağızda ve genizde dolaştırıldıktan sonra ciğere çekilmeden dışarı üflenir, bu sırada ağız, dil, damak, burun kanalı ve çevre dokular, emilim yolu ile nikotinin kana karışmasını sağlarlar, ancak ciğerleriniz temiz kalır.

Nikotin vücuda alınış şekli/yolu/süresi, yarattığı etkide önemli rol oynar.

Nikotinin kana karışma süresi, doğrudan vücuda alınış şekli ile ilgilidir. Ciğere çekilen duman, akciğer ve kalp kan dolaşımının çok hızlı olması sebebiyle neredeyse saniyeler içerisinde kana karışarak bir rahatlama hissi verir. Sigara’nın, diğer tütün mamüllerine (pipo, nargile, puro vb.) çok daha bağımlılık yaratıcı bir madde olmasının sebebi budur. Bu anlık rahatlama hissi ve nabzın düşmesi, özellikle yoğun stres altında yaşayan/çalışanlardaki sigara bağımlılığı çokluğunu kısmen açıklar.

Advertisment

Öte tarafta ise Pipo içmek, doğası gereği bu bağımlılık yapıcı davranış şekillerini yaratmaya terstir. İşyerinde stresli bir tartışmadan sonra bir pipo yakmak kolay değildir, hem pipo’nun kendisi, çantası ve malzemelerin taşınması, hem doldurulması hem de yakılması ve sonra temizlenmesi gerekir. Dolayısıyla, insan her canı sıkıldığında, veya her strese girdiğinde pipo içmeye alışmaz, bağımlılık sigaraya göre çok daha zordur.

İdeal bir pipo içimi ise, yorucu bir gün sonunda, evde insanın kendisine ve düşüncelerine ayıracağı zamandır. Burada sakin sakin doğru pipoyu ve o anda canınızın çektiği tütün türünü seçmek, o pipoyu keyifle doldurmak ve yakmak, hiç içmeseniz dahi keyifli bir iştir ve yaşam kalitesini arttırır. Ciğere direk karışmayan duman, nikotinin etkisini göstermesine zaman tanır, ve gün içerisinde stresle baş etme silahı olarak kullanılan tütün diğer yüzünü gösterir. Kişiyi dinlendirir, düşündürür, 0 30-40 dakika hayatın temposunu yavaşlatır ve size bir mola imkanı tanır. Kişiyi koşturmaya değil, oturup bir şeylerin tadını çıkarmaya davet eder.

Bu arada, nikotinin zihinsel süreçleri, hafızayı, problem çözmeyi, mantık kullanımını ve temel bilişsel becerileri geliştirdiğine ilişkin kaynaklar da artık daha çok duyuluyor. Tütün ve Çalışma Kapasitesi ile ilgili yazıya göz atabilirsiniz.

 

Yani tütün aynı tütün, nikotin aynı nikotin olabilir ama bir pipo içme deneyimi ile ayaküstü yakılan bir sigara, hayata kattıkları bakımından hiç benzer değildir.

 


 


 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel, Tadımcılık (Gurmelik) ve Pipo, Tütün, Tütün Kültürü, Tütün Tatlarını Ayrıştırma, Tütün ve Sağlık, Tütünün Zararları ve Faydaları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Tütün ve Nikotin İlişkisi için 1 cevap

  1. mustafa der ki:

    ben yakın bir zaman sonra pipoya başlamayı düşünüyorum..20 yaşındayım ve gerçekten böyle bir site kurduğunuz için size çok teşekkür ederim..aklımda pipo hakkındaki her soruya cevap bulabildiğim tek site..bilmiyorum belki çok sevdiğim 18.-19. yüzyılları anlatan filmlerden dolayı,belki de nostalji takıntımdan dolayı pipoyu 15 yaşımdan beri merak ederim..sizlere yardımlarınız için çok teşekkür ederim..takipçiniz olmaya devam edeceğim..iyi günler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


× 2 = ondört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>