Yayladağ Pipo Tütünü / Türk Pipo Tütünü

Advertisment

Türkiye koşulları altında Pipo içmeyi aklına koymuş herkesin takıldığı ilk engeldir çeşitli pipo tütünlerini bulmak.

Türkiye’de Hangi Pipo Tütünlerini Bulurum? veTürkiye’de Pipo Tütünü Nasıl Bulurum? yazılarında anlatmış olduğumuz gibi, pipo tütünü bulmak zahmetli bir iş çünkü Avrupalı veya Amerikalı bir pipo içicisinin önündeki seçeneklerin çok büyük bir kısmı yok. Bunlar ancak bazı zorluklarla temin edilebiliyor, bu durumda belki de tek tesellimiz Türkiye’ye ve Akdeniz bölgesine özgü olan, ve batı tütün dünyasında “oriental” olarak isimlendirilen tütünlerin benzerlerini temin etmek adına daha şanslı olduğumuz.

TPT, yani Türk Pipo Tütünü, ülkemizde kolaylıkla bulunabilen (az da olsa Pipo tütünü satan yerlerde) bir tür ancak bundan genel deneyimimiz, en kibar tabiriyle tutarlılığın çok düşük olduğu. İlk içmiş olduğum 2-3 pakette gayet keyifli ve biraz tekdüze olsa da narenciye ve kuru incir çağrışımı yapan, dengeli yanan biraz nemlice, hafif dil ısıran ama tolere edilebilen bir tütün ile karşılaşmışken, sonraki aldığım paketlerde çokça aromalandırmadan geçmiş ve bu sebeple o hafif tatlar ağırlaşmış aynı zamanda resmen ağız parçalar hale gelmiş bir tütün buldum. Cam kavanozda dinlendirmek için aldığım 4-5 paket hala oylesine durur.

Geçtiğimiz günlerde ise Yayladağ Pipo Tütününü denedim ve izlenimim; gayet başarılı. Belki bir Three Nuns değil ama, yine de Türkiye’de yasal olarak bulunabilirliği ile değerlendirilirse, tekrar alınabilecek ve sık içilebilecek bir tütün görüyorum.

Advertisment

Pipoya yeni başlayan ve ağız yanmasından vb. durumlardan şikayet edenlere duyrulur, Yayladağ Pipo Tütünü’nün (en azından bana denk gelen pakedi) hem nem, hem yanma olarak dengeli, saman ve toprak kokularıyla hafif narenciye çağrışımı yapan bir tada sahip, kırık flake diyebileceğimiz bir formda. Ağır aromatik olmayıp güzel yanma karakteristiğine sahip bir tütün olarak denenebilir.

Çok derin bir tütün değil, ancak sıkılmadan birçok içim sağlayabilir ve bu tütünle pipo içimi öğrenilebilir(ağır şerbetli tam aromatiklerin aksine).

Umalım da bu tütünde, paketlemeler daha tutarlı olsun.

İyi içimler.

 

Advertisment
Yazıyı paylaşın!
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yayladağ Pipo Tütünü / Türk Pipo Tütünü için 2 cevap

 1. Çerağ der ki:

  Sevgili admin,
  Ben yeni yetme bir pipo kullanıcısıyım. Geçenlerde bir arkadaşım sayesinde Yayladağ tütünü deneme şansım oldu ve kendisine de bahsettiğim gibi içimi diğer tütünlere nazaran rahat ve hafif. Yeni başlayan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.

  İyi içimler.

 2. Koray der ki:

  yorumlarınıza katılıyorum. yayladağ tütünü yeni başlayanlara kesin tavsiye edilebilir. oldukça kolay ve kuru içen bir broken flake… paketlerinde bu standardın devamlılığını sağlayabilirlerse Türkiye pipocuları için iyi bir “everyday tobacco” alternatifi olmayı sürdürecek.

  Umuyoruz Tabac Turk ileride TPT ve Yayladağ haricinde daha değişik içimli ve farklı notalı tütünlerle de Türk pipocusunun karşısına çıkacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


4 − = iki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>